William Shakespeare

Před 400 lety zemřel Shakespeare. Napsal své hry? A nebyl žena?

Před 400 lety zemřel Shakespeare. Napsal své hry? A nebyl žena?
Zdroj: Profimedia

Svět si připomíná smutné výročí - před 400 lety zemřel William Shakespeare. Jde o jednoho z nejuznávanějších spisovatelů, o jeho životě toho přitom víme málo. Podle některých teorií byl Shakespeare žena, podle jiných své hry ani nenapsal.

Přesně před 400 lety zemřel anglický básník a dramatik William Shakespeare. Odborníci ho řadí mezi největší spisovatele a přední dramatiky, jeho díla jsou známá po celém světě. O samotném Shakespearovi toho ale víme velmi málo. A to nahrává různým teoriím. Přečtěte si ty nejkontroverznější.

Shakespeare nebyl autorem svých her

William Shakespeare byl údajně nevzdělaný a příliš hloupý, aby vytvořil tak skvostná dramata, jako jsou Hamlet nebo Král Lear. Hry za něj měl psát někdo jiný. Hlavním podezřelým je dramatik Christopher Marlowe, který prý v roce 1593 svou smrt fingoval, aby mohl dále vystupovat jako Shakespeare.

Podváděl Shakespeare svoji ženu?

William Shakespeare proslul jako romantik a většina z nás ho považuje za ctnostného muže. Někteří odborníci však tvrdí, že mají důkaz o jeho nevěře. Měl si podle nich nejdříve vzít Anne Whateley, která už dokonce podala oficiální žádost o obřad. Shakespeare si ale nakonec vzal Anne Hathaway, s níž čekal dítě, s "první" Anne ale stále udržoval vztah.

Související obsah

Byl Shakespeare sám žena?

Někteří odborníci došli po rozboru Shakespearových děl k názoru, že je vytvořila spíše žena. Prý tomu napovídá styl, jakým jsou napsány. Autorem má být básnířka Emilia Lanierová, která v některých sonetech vystupuje jako "temná dáma". Její rodina navíc pocházela částečně z Itálie, kde se mnoho Shakespearových dramat odehrává. Ve hře jsou ale i další ženy, třeba Mary Pembroke.

Shakespeare byl gay nebo bisexuál

Dohady o Shakespearově sexualitě se vedou už po staletí. Homosexualitu mají dokazovat některé sonety, v nichž se objevují narážky typu "Ó můj krásný chlapče". Této teorii nahrává také fakt, že po třech letech manželství začali on a Anne Hathaway žít odděleně.

Související obsah

Shakespeare užíval marihuanu a další drogy

Stopy po marihuaně se údajně našly v několika dýmkách v Shakespearově domě ve Stratfordu nad Avonou. Experti tam objevili i koku, tedy rostlinu, z níž se vyrábí kokain. Podle některých teoretiků potřeboval spisovatel pro svou tvorbu co nejvolnější mysl, pomáhal si proto drogami.

Jak Shakespeare vypadal?

Většina portrétů byla vytvořena až po Shakespearově smrti, není proto jasné, jak slavný dramatik vypadal. Zhruba jednou za rok se objeví nový obraz, který měl být namalován ještě za Shakespearova života. Většina z nich se však ukázala jako falza. Dodnes existují jen 2 díla, která byla označena za hodnověrný portrét renesančního umělce.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz