Dálnice D8

Za 8 měsíců se otevře celá D8, na dálnici ale stále leží tuny zeminy

Už za 8 měsíců má být otevřený poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří. Problém je v tom, že je na vozovce stále zemina, která před 3 lety zasypala velkou část úseku. Přesto ale ŘSD ujišťuje, že dálnice bude do konce roku průjezdná od Prahy až na hranice s Německem. Má to ovšem háček.

Rozestavěnou dálnici D8 před třemi lety zavalila kupa zeminy. Miliony tun hlíny, kamení a vegetace sice postupně mizí, ale i po třech letech je vozovka pod závalem.

Za pouhých osm měsíců má všechno zmizet a po více než třiceti letech od prvního kopnutí do země by dálnice měla být konečně hotova. Každý den na rozestavěném úseku pracuje až 500 lidí.

"V horizontu deseti dnů začneme odtěžovat sesuv přímo z místa, kde zasáhl těleso dálnice," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. "Bude přistoupeno k odtěžení materiálu na hlavní trase, který odhadujeme zhruba na 100 tisíc kubíků," doplnil vedoucí dostavby dálnice František Zukerstein.

Související obsah

Na některých místech už stačí jen namalovat na vozovku bílé pruhy a dalo by se po ní jezdit. "Máme harmonogram nastavený tak, abychom zprovoznili celou D8 před Vánoci letošního roku," sdělil Rýdl.

Stavební firmy samy přiznávají, že dálnice v prosinci bude průjezdná, ale zdaleka nebude hotova. K tomu, aby se po ní dalo jezdit, bude potřeba povolení k předčasnému užívání. Takové povolení ale nikdo nevydá, dokud na dálnici nebudou veškeré bezpečnostní prvky.
 

Martin Kočárek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz