Slimáci

Čeká nás POHROMA! Zmutovaní slimáci zaplavují EVROPU

Čeká nás POHROMA! Zmutovaní slimáci zaplavují EVROPU
Zdroj: Profimedia

Evropu čeká obrovská ničivá invaze slimáků, varují odborníci. Největší strach mají experti zejména z nových zmutovaných druhů, které se rozmnožily díky neobvykle mírné zimě. Jak se můžeme bránit? I na to jsme hledali odpověď u Zdeňky Jankovičové z Českého zahrádkářského svazu.

Slimáci, kteří letos kvůli neobvykle mírné zimě nepřešli do zimního spánku, zmutovali a začínají zaplavovat Evropu. Nyní trápí zejména Británii, je ale otázkou času, než dorazí i k nám. Protože měli tito plži dostatek času k rozmnožování, obávají se odborníci nejhoršího. "Budou zhoubou pro naše zahrady," říkají pro světová média.

"Zatímco jejich přirození nepřátelé, jako třeba obojživelníci, kladou vajíčka jen jednou do roka, slimáci nejsou nijak omezení," varují dále světoví experti. Důležité je proto svou zahradu na slimáky připravit. Jak na to, radila Zdeňka Jankovičová z Českého zahrádkářského svazu.

Související obsah

"Prevencí je, že máte zahrádku uklizenou, protože pod každým prknem, kde se drží vlhko a je tam tma - to je místo, které slimáci vyhledávají," varuje Jankovičová. "Je třeba dbát na to, aby toto dodržoval i soused. Jakmile vy ty slimáky likvidujete a soused to nedělá, tak se k vám stejně dostanou," dodává.

A jak nejlépe vypudit nevítané hosty? "Nejlepší rada samozřejmě je, aby je lidé sbírali a aby to dělali i sousedé v okolí," upozorňuje dále Jankovičová.

"Někdo to solí - což je nejhorší možná varianta, protože si tak zasoluje i půdu a určitě to není nic příjemného ani pro slimáka," varuje Jankovičová. "Mnoho lidí to také zalévá horkou vodou," dodává. Nejméně drastickým způsobem je podle ní slimáka ale jednoduše něčím přeříznout, aby tolik netrpěl.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz