Květen

Levnější volání, změny v dopravě: Tohle všechno je od května jinak!

Levnější volání, změny v dopravě: Tohle všechno je od května jinak!
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Měsíc lásky provází mnoho zásadních změn, které výrazně ovlivní život Čechů. Na co si dávat bedlivý pozor a jaké příjemné novinky nás v květnu čekají?

Levnější volání, úlevy na daních, nové jízdní řády, speciální nabídky. To všechno nás čeká v květnu. Jaké "bonusy" si pro nás připravili zákonodárci a dopravní společnosti? A  na co všechno je třeba dávat bedlivý pozor?

Airbus A380

Jednou z nejvýraznějších změn měsíce května je bezesporu nově zřízená pravidelná linka z Dubaje do Prahy, kterou zprostředkovává letecká společnost Emirates. Letiště Václava Havla v Praze se tak zařadilo mezi několik málo míst, kde pravidelně přistává největší letoun na světě - luxusní Airbus A380. Svou kapacitou 489 míst tak lehce předčí doposud největší stroj, který na pražské letiště létal, Boeing 777-300ER s místy pro 340 cestujících.

Zdroj: Profimedia

Svou premiéru měl Airbus A380 v neděli 1. května a u tohoto slavnostního okamžiku byl i štáb TV Nova. Díky tomu se nyní i vy můžete podívat dovnitř luxusního letounu.

Zájemci budou moci na pražském letišti vídat Airbus A380 každý den, vždy od půl druhé do zhruba čtyř hodin odpoledne.

Související obsah

Zdražování na poště

Dalším významnou změnou na českém trhu je zdražování na poště. Za poslání obyčejného dopisu nově zaplatíte o tři koruny více, v případě doporučeného psaní dokonce o čtyři koruny více. Důvodem je podle České pošty nutnost pokrýt náklady spojené s poskytováním služeb a následné zlepšení některých dalších služeb.

Známka na dopis do 50 gramů tak vyjde na 16 korun, poslání doporučeného dopisu bude stát 38 Kč. "Další změny se dotknou mezinárodního poštovného či například dosílky," uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Kompletní přehled cen najdete zde.

Úlevy na daních pro rodiče

Dobrou zprávu mají zákonodárci pro rodiče. Rodiny s více než jedním dítětem si každý rok daňově polepší. Sleva na druhé dítě se zvyšuje o 100 korun měsíčně na 17 004 korun za rok. Na třetí a každé další dítě potom vzroste o 300 korun měsíčně na 20 604 korun za rok.

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Pokud jsou vám nyní odečítány v měsíčních zálohách slevy ve stejné výši jako v roce 2015, při ročním zúčtování záloh na začátku roku 2017 dojde k dorovnání. Vláda navíc oznámila, že do dalšího roku počítá s dalším daňovým zvýhodněním, a to na vyživované děti.

Související obsah

Pozor na daň z nemovitosti!

Vlastníte nemovitost a ještě jste z ní nezaplatili daň? Pozor, čas máte jen do konce května! Vypočtenou daň z nemovitých věcí posílá přímo finanční úřad - a to formou poštovní poukázky. Přiznání podává a daň platí ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k prvnímu lednu daného roku. Týká se všech vlastníků pozemků, staveb a jednotek (byty, nebytové prostory). Nahlásit se přitom musí i veškeré změny (přestavby, přístavby, aj.)!

Roaming

U peněz ještě zůstaneme - nyní ale přejdeme k optimističtější zprávě. Ceny za hovory do zahraničí se výrazně sníží! Operátoři nyní nově smějí domácí ceny za odchozí volání a data v rámci EU navýšit maximálně o 1,65 korun za jednotku a 0,65 korun k ceně za odchozí SMS zprávy. A bude ještě lépe. Příští rok má roaming v EU skončit úplně!

Zdroj: isifa.com

Související obsah

Doprava v Praze

K trvalým změnám dojde i v pražské hromadné dopravě. U autobusů v oblasti Jihozápadního Města a Velké Chuchle se změní některé jízdní řády. Linka 137 ve směru od Smíchova bude odkloněna, 149 prodloužena o úsek Nové Butovice, 179 zrušena a nahrazena novou trasou linky 174. Nová trasa povede i k hvězdárně v Chuchli (172), 244 oproti tomu do Velké Chuchli dočasně vyhne. Další linky 301 a 352 jsou zkráceny do zastávky Luka.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŘIDIČ SE JEN DIVÍ. Další vyhláška opět mění pravidla provozu na kruhových objezdech

UŽ ŽÁDNÝ TRAPAS: Aplikace, která smaže sms i po odeslání? Už se nebojte toho, co komu pošlete!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz