Státní maturita

Bajka či epizeuxis: Tohle v češtině potrápilo maturanty nejvíc! TEST

Bajka či epizeuxis: Tohle v češtině potrápilo maturanty nejvíc! TEST
Zdroj: Thinkstockphotos

Studenti posledních ročníků středních škol dnes skládali maturitu z českého jazyka a literatury. Kromě toho, že museli napsat slohovou práci, je čekal také didaktický test. A stejně jako loni Jidáš, i letos je některé otázky hodně zaskočily.

Najít gramatickou chybu, určit správně funkční styl nebo poznat spisovatele podle nápovědy. Na tohle všechno museli studenti v testu odpovědět. Za 32 úloh mohli získat celkem 50 bodů, přičemž na úspěšné složení zkoušky jim stačí získat pouhých 22 bodů.

A zatímco některým přišel didaktický test až příliš lehký, jiní se nad ním pořádně zapotili. Snad největší problém dělala studentům hned druhá otázka, ve které měli určit žánr drobné epiky, v němž zvířata jednají jako lidé - tedy bajku. Kamenem úrazu pro mnohé bylo uvést, kdo je považován za otce bajky. Místo Ezopa do odpovědí psali takové antické velikány, jako je Homér, Sókratés nebo Aristotelés.

Mezi studenty na sociálních sítích tato otázka vyvolala hotovou lavinu. A bohužel ne všichni zvládli odpovědět správně. "Cože,on to nebyl Spartacus?" ptal se například Tomáš, těžko ale říci, jestli v nadsázce. Lukášovi se zase všechno nějak spletlo dohromady: "Si delaj pr*el ne, ezop! Z rusky prozy sem cetl jen dickinse," reagoval zároveň na otázku týkající se určení autorů.

Související obsah

Druhou záludností byl termín epizeuxis, který někteří slyšeli vůbec poprvé - najít ho v textu pak pro ně byl skutečný problém. Epizeuxis je básnická figura, která je založena na opakování stejného slova nebo slovních spojení za sebou v jednom verši.

"Nejlepší co zahlásila naše češtinářka po tom didakťáku: 'jejda to sme neprobírali, zrovna tohle jsem vynechala'" svěřil se na Facebooku Dave a dál se rozčiloval: "Můžou to nazvat nějak česky ne slovem který zní jak kdyby mě proklínala cikánská věštkyně."

Zajímá vás, jestli byste u letošního maturitního testu z češtiny uspěli? Vyzkoušejte si ho:

Didaktický test z českého jazyka - jaro 2016

Řešení

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Anna Kadeřávková už se dozvěděla verdikt! Půjde k maturitě, nebo ne?

Jsou opravdu tak inteligentní, jak vypadají? Vědomostní test českých celebrit!

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz