Domácí

NEOBVYKLÁ ZOO: V Praze se i vy můžete pomazlit s malou lvicí!

V zoologické zahradě v pražské Dubči máte nyní exkluzivní možnost se pomazlit se lvím mládětem. Na rozdíl od jiných zoologických zahrad není mládě od návštěvníků odděleno žádnou zábranou, může se tak mezi nimi volně pohybovat a lidé si ho můžou hladit nebo chovat.

Malá lvice se jmenuje Naomi a v zoologické zahradě Terárium Praha je od narození. Pochází ze Slovenska od soukromého chovatele, kde ji nepřijala její vlastní matka. "Chytla se krásně, krásně roste, teď už jede na speciálním mlíčku. Krmíme jí pokaždé, když si řekne, většinou tak každé dvě až tři hodiny," popisuje péči o roztomilé lvíče ošetřovatelka Aneta Vychytilová.

Na lidi je už Naomi zvyklá, reaguje na ně dobře. Často ale spí nebo je schovaná ve svém pelíšku. I tam ji ale ve spánku hladí návštěvníci ZOO. Dle slov ošetřovatelky bude malá lvice volně k pohlazení ještě maximálně čtyři měsíce. A bude nejspíš čím dál akčnější.

Související obsah

Jakmile lvíče povyroste, a nebude již bezpečný jeho volný pohyb, poputuje do bioparku Štít kousek od Chlumce nad Cidlinou. "Tam na ní už čeká mladý dvouletý pár a až jí bude tak rok a půl, tak by se k nim mohla připojit a mohla by to být taková větší parta lvů," přibližuje budoucnost mláděte Aneta Vychytilová.

Někteří odborníci, ale s takovým způsobem chovu mladých šelem příliš nesouhlasí. Námi oslovená zooložka Karolína Brandlová z České zemědělské univerzity varuje, že i malé lvíče může být nebezpečné: "Přestože působí dojmem roztomilého plyšového zvířátka, tak samozřejmě má ostré zuby, ostré drápy a v případě, že dojde k nějaké manipulaci, která mu není příjemná, tak je může kdykoliv použít a může způsobit i zranění," vysvětluje. Zároveň ale dodává, že to může hrozit například i u psa.

Závažnějším problémem je podle Brandlové vnímání divokých zvířat jako domácích mazlíčků: "Vytváří se tím zcela falešný obrázek o životě šelmy, lev není žádný domestikovaný živočich, až vyroste, může být potencionálně velmi nebezpečný. Problémem je, že spousta lidí může mít pocit, že by bylo fajn mít doma taky takového domácího mazlíčka," vyvádí z omylu odbornice. Ať tak či tak, děti jsou z malého lvíčete doslova unešené a nemohou se od něho odpoutat. Pokud se chcete na malou lvici podívat i vy, tak si pospěšte, čas na její pomazlení máte ještě přibližně čtvrt roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Lucie Borhyová v pražské Zoo pokřtila žirafí mládě
Jaro je tady! Oslavte ho s těmi nejroztomilejšími mláďátky ROZTOMILÁ GALERIE

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz