Zajímavosti

Na obloze nás čeká neobvyklý astronomický úkaz! Dívejte se!

V pondělí odpoledne bude na obloze pozorovatelný poměrně vzácný astronomický úkaz. O co se jedná a jak jev pozorovat, nám vysvětlil odborník z pražského planetária.

V pondělí nás čeká astronomický úkaz roku. Jedná se o přechod planety Merkur přes sluneční kotouč. Podívaná začne zhruba ve 13:20 našeho času a bude trvat až do západu Slunce. "Ten vlastní úkaz bude trvat ještě deset minut poté, ale to už ztrácí smysl, protože Slunce zapadne a nebude vidět," popisuje s úsměvem zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Šifner.

Jedná se o poměrně vzácný jev. K těmto přechodům dochází vždy buď v květnu anebo v listopadu, to souvisí se vzájemnou polohou drah těchto planet. Ze Země je tento úkaz pozorovatelný jen přibližně třináctkrát až čtrnáctkrát za století. Další květnový přechod, který budeme moci pozorovat, nás čeká až v roce 2049. Do té doby nás ale čekají ještě dva přechody listopadové, ty ale budou jen částečně pozorovatelné.

Související obsah

Pokud však budete chtít tuto neobvyklou podívanou pozorovat, dávejte pozor. "Problém tohoto úkazu je, že na rozdíl třeba od slunečního zatmění, není pozorovatelný prostým okem," vysvětluje Šifner. Merkur je totiž jen velmi malá tečka na slunečním kotouči a je proto nutné k pozorování použít speciální dalekohled.

Nejlepší je tedy navštívit hvězdárnu a pozorovat tento neobvyklý jev tam. Některé hvězdárny dokonce nabízejí u této příležitosti rozšířený program. V žádném případě ale nepoužívejte k pozorování domácí dalekohled, mohli byste si totiž vážně poškodit zrak.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOHLE NIKDO NEČEKAL: Vědci zjistili, kdy skončí vesmír! Máme důvod k panice?

NASA potvrdila, že astronauti slyšeli z Měsíce nevysvětlitelnou, záhadnou hudbu!

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz