Astronomie

Unikátní astronomický jev: Merkur se překutálel přes Slunce

Vzácný úkaz - přechod Merkuru přes Slunce - byl dnes k vidění na obloze nad Českem. Stalo se tak poprvé po 13 letech.

Úkaz, který nastává jen 13krát za století, byl v Česku pozorovatelný od 13:12 do západu slunce. Přechod Merkuru přes sluneční kotouč však nejde sledovat pouhým okem, planeta totiž Slunce nezakryje.

Na několik hodin mohli lidé i na zvětšenině obrazu spatřit jen malý tmavý kotouček planety, který přechází zprava doleva, spíše v dolní části Slunce. Další tečka, která byla vidět zhruba uprostřed obrazu, je sluneční skvrna.

Pozorovat se dá také s dalekohledem, ten však musí mít bezpečný filtr. Desítky hvězdáren a institucí proto lákaly na bezpečné pozorování i na speciální doprovodný program. Využít jejich nabídku můžete až do 21 hodin.

Související obsah

ČTĚTE TAKÉ:

Jak si chránit oči při pozorování Slunce?

Bacha! Tímhle si skutečně kazíte oči

TOHLE NIKDO NEČEKAL: Vědci zjistili, kdy skončí vesmír! Máme důvod k panice?

VESMÍRNÁ SENZACE: Keplerův teleskop objevil planetu stejnou jako Země!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz