Domácí

Oslavy 700. výročí Karla IV. jsou žně pro obchodníky se suvenýry

Oslavy 700 .výročí narození Karla IV. se ukazují jako výnosný byznys. Využívají toho obchodníci z nejrůznějších oborů, tisknou speciální známky, razí speciální mince a dokonce můžete ochutnat i speciální jídla z dob Karla IV. To vše samozřejmě za speciální ceny.

71,5 milionu korun. S takovou dotací na národní oslavy počítá státní rozpočet. I Praha na oslavy přispěla v milionech. "Vyčlenila více než 26 milionů korun na nejrůznější akce, třeba na muzeum Karla IV 15 milionů," uvedl pro TV Nova mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Jiří Wolf.

Příležitost chytli za pačesy obchodníci a Karel IV. je teď na každém rohu. Koupit si můžete třeba jednokilogramovou stříbrnou minci vyhotovenou jen ve 100 kusech. Jeden kus vyjde na 39 950, polovina z pamětních mincí už je zarezervovaná.

Jestli je to na vás moc, pod Pražským hradem si na trzích můžete koupit menší za 80 korun. O stánek vedle se můžete i tématicky najíst. Třeba dobové uzené kuřecí stehno vás vyjde na 75 korun.

Související obsah

Pořídit do sbírky si můžete i speciální poštovní známku. Ale pozor! Pošta totiž vytiskla dva druhy. První s překlepem, tisknout se tak musela nová sada. Cena je 54 korun.

"Těch původních bylo vydáno 55 000 z toho 20 000 se dostalo do oběhu, bude to spíše taková veselá vzpomínka než rarita," osvětlil ředitel odboru komunikace České pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

V umění vydělávat na oslavách jsou ale Češi oproti světu pozadu. Třeba oslavy narozenin prince George vynesly na prodeji suvenýrů podle některých až 80 milionů liber tedy 2,7 miliardy korun.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Krátká zpráva

Policie prověřuje lidi okolo prezidenta Zemana

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje lidi z okolí prezidenta Miloše Zemana, zda se nedopustili neposkytnutí pomoci a padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz.

Píše se na Deník.cz