Královna Alžběta II.

Alžběta II. slaví devadesátku! Tohle jste o ní možná nevěděli

Celá Británie slaví. Dnes je to totiž přesně devadesát let, co se narodila milovaná královna Alžběta II. Na trůnu je už neuvěřitelných 64 let a překonala i legendární Viktorii.

Oslavy probíhají už od začátku týdne, to největší ale teprve přijde. V půli května se bude v královském parku ve Windsoru konat několik vystoupení s koňmi, 10. června bude britská televize BBC přenášet slavnostní bohoslužbu z katedrály svatého Pavla a o den později se veřejnost konečně dočká hlavních oslav s přehlídkami. A na počest královny budou v těchto dnech také déle otevřené hospody.

Alžběta se narodila 21. dubna 1926 a matka ji na svět přivedla císařským řezem. Měla o čtyři roky mladší sestru Margaret, která zemřela v roce 2002. Vyučoval ji domácí učitel, později pro ni palác zřídil speciální dívčí školu.

Když jí bylo 18, vstoupila do armády. Od té doby umí auto nejen řídit, ale také opravit. Manžela Phillipa, který je její vzdálený příbuzný, poznala ve svých třinácti, vdávala se v jedenadvaceti. Mají spolu čtyři děti (Charles, Edward, Anna, Andrew), ale Alžběta si nikdy nevzala jeho jméno.

Související obsah

Na trůn nastoupila v 26 letech, ačkoli to původně vypadalo, že se na ni vůbec nedostane - její strýc Eduard ale abdikoval a otec Jiří brzy zemřel. Za dobu její vlády už se v Británii vystřídalo celkem 13 premiérů. Proslýchá se, že samotná "Železná lady" Margaret Thatcherová si po pravidelných úterních setkáních s královnou musela dát skleničku. Během jejího panování se rozpadlo Britské impérium a vznikl Commonwealth.

Kritický byl pro královnu rok 1992, v tomto roce se rozvedla její dcera, jeden syn se formálně rozešel s manželkou a manželství druhého procházelo krizí. V následujících letech napsala Charlesovi a jeho choti Dianě dopis, ve kterém jim doporučila rozvod. Nové partnerce svého syna Camille ale nikdy nepřišla na chuť.

Související obsah

V roce 1981 na ni byl spáchán, útočník ale střílel slepými náboji. Naopak ostrými střílela sama v jedné epizodě v městečku South Park, tam ji tvůrci donutili spáchat sebevraždu. Sama sebe si zahrála i v jednom díle Jamese Bonda. Miluje zvířata, zvláště koně, na kterých ráda a dobře jezdí. Za svůj život měla asi tři desítky psů plemene Corgi a vyšlechtila vlastní plemeno s názvem Dorgi.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nový snímek královské rodiny vyvolal spoustu otázek! Co se stalo s Kate?

Kate Middleton dojala svět! Vyfotila se úplně stejně jako kdysi Diana. Které to sluší víc?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz