Veteráni

Zemřel Jaroslav Hofrichter, za války létal v RAF na bombardérech

Zemřel Jaroslav Hofrichter, za války létal v RAF na bombardérech
Zdroj: Profimedia

Smutnou zprávu přinesl v pondělí večer spolek letecké historie Czech Spitfire Club. Ve věku nedožitých 96 let zemřel válečný veterán Jaroslav Hofrichter. Hrdina, který za války bojoval nad Evropou coby střelec a palubní inženýr na bombardérech Wellington a Liberátor 311. perutě britského královského letectva (RAF).

Jaroslav Hofrichter se narodil v roce 1920 v Plzni. Jako osmnáctiletý se přihlásil do akce Tisíc pilotů pro republiku. Než ale začal s pilotním výcvikem, přišla Mnichovská dohoda a obsazení českých zemí Německem. Hofrichter se ale s okupací nechtěl smířit a tak v roce 1940 odešel do exilu.

Po strastiplné cestě přes Maďarsko, Jugoslávii, Sýrii, Libanon, Palestinu, Jižní Afriku a Kanadu dorazil v roce 1941 do Británie. Do pilotní školy se nedostal, podařilo se mu ale absolvovat střelecký kurz. Po jeho dokončení byl přidělen k 311. peruti britského královského letectva. Absolvoval také kurz palubního inženýra.

"Byl jsem nasazen rovnou pod Coastal Command, mám za sebou i tři tisícové nálety na Německo… Strach a bát se, jsou dva rozdílné pojmy. Strach byl vždy. Když jsme šli na operační let, tak jsme měli sucho v puse… Ale, kdybych řekl, že jsem se nikdy nebál tak bych lhal. Na lodě jsme útočili nízko, to jsem si říkal: Sem dostřelí každá puška," vzpomínal na zážitky z války Hofrichter v rozhovoru pro web Pametnaroda.cz

Související obsah

Po válce byl Hofrichter zadržen, když svým kamarádům, kteří po převratu utekli do Anglie, vozil tajně osobní věci, které museli zanechat v Československu. Vyšetřovatelé jej sice neobvinili, ale armáda se jej zbavila.

Až do odchodu do penze pak Hofrichter pracoval jako dělník v Tesle. Se svou manželkou žil až do své smrti v Praze. Hofrichter byl jedním z posledních českých veteránů, kteří pamatovali letecké souboje nad Evropou.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz