Bydlení

Netradiční vesnice odolá i zemětřesení, je celá z PET lahví

Netradiční vesnice odolá i zemětřesení, je celá z PET lahví
Zdroj: Profimedia

Ve světě, kde se každý den vyhazují tisíce plastových lahví, je myšlenka recyklace nesmírně důležitá. Panamská firma přišla s řešením, jak vyhozené PET lahve využít. Staví z nich "zelené" domy, které jsou energeticky úsporné a vzhledem k častým zemětřesení v Panamě také odolné vůči otřesům. Na panamském ostrově nyní vzniká celá plastová vesnice.

Nenápadná vesnička vzniká na ostrově Colón v panamské provincii Bocas del Toro. Domy se rozkládají na pomezí tropické džungle a písečných pláží. Vesničku tvoří budovy, které se na první pohled ničím nevymykají. Jediným rozdílem je, že jejich stěny tvoří plastové lahve.

Vesnice se rozkládá na pozemcích o rozloze přes 300 kilometrů čtverečních. Stěny domů tvoří panely z pletiva, které jsou vyplněné plastovými lahvemi.

Poté, co jsou skrz dům rozvedeny trubky a elektřina, jsou stěny pokryty dvěma betonovými vrstvami, takže dům vypadá zcela normálně.

Využití plastových lahví je pro tropické klima velice vhodné, protože vzduch uvnitř lahví skvěle izoluje a vnitřek domu je výrazně chladnější a není potřeba využívat klimatizace. Testy ukázaly rozdíl až 17°C. Výhodou je také to, že jsou domy z panelů a plastových lahví odolné vůči zemětřesení.

Související obsah

Protože celý dům pokrývá beton a lahve nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření, větru a vlhkosti, plastová izolace nedegraduje a nehrozí tak, že by malé plastové částečky ohrožovaly lidské zdraví.

Související obsah

Až bude celý projekt dokončen, mělo by na ostrově, který je oblíbenou lokací turistů, stát 120 ekologicky šetrných domů z plastových lahví, malý obchod a pavilon na jógu. V okolí se pak mají rozkládat zahrady pro pěstovaní ovoce, zeleniny a bylinek.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bydlení

Důležité Události

Píše se na Deník.cz