Domácí

Cena medu neúprosně roste! Už teď je nejdražší v historii

Český med je momentálně nejdražší v historii. Za kilo jsme v dubnu zaplatili průměrně 215 korun. A příčin je několik, mimo jiné i to, že loni velké množství včelstev zasáhlo virové onemocnění varroáza. Jak se cena medu bude vyvíjet dál?

Půl kila lesního medu stojí v jednom z pražských obchodů 100 korun, kilogram vychází na dvě stovky. Vedle byl jiný lesní med dokonce za 159 korun za 650 gramů. Na farmářských trzích stojí 900 gramů lesního medu 199 korun.

"Posledních pět let minulých bylo katastrofálních, med nebyl téměř žádnej," nechal se slyšet jeden ze včelařů Evžen Báchor. Podle posledních průzkumů stál med průměrně v dubnu 215 korun. Hranici dvouset korun překročil loni v prosinci.

"Myslím, že cena se bude držet, u nás je v porovnání se zahraničím stále nízká, doháníme určitý evropský průměr," odhaduje Miroslav Peroutka z Českého svazu včelařů. Na cenu a množství medu mohla mít vliv i nákazová situace. Mnoho včelstev totiž loni postihlo onemocnění varroáza.

Související obsah

V loňském roce se počet vzorků s roztoči, kde jich bylo více než tři, pohyboval kolem 11 000. Letos je to ale o třetinu méně. Výskyt varroázy ale i včelího moru mohou teď včelaři sledovat i na speciálním webu Státní veterinární správy. Ceny letošního medu může ovlivnit ale ještě počasí.

Související obsah

"Těžko říct, kolik bude medu, i když je republika malá, jsou rozdíly ve snůšce," vysvětlil Peroutka. Například severomoravští včelaři si podle svazu stěžují na deštivé počasí a odhadují, že medu moc nebude.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz