Oči

Nekvalitní sluneční brýle mohou děti připravit o zrak!

Nekvalitní sluneční brýle mohou děti připravit o zrak!
Zdroj: Thinkstockphotos

I vašim dětem může hrozit melanom oka nebo nevratné poškození zraku. My vám přinášíme tipy, jak se nebezpečí vyhnout!

Pokud nejsou dětské oči dostatečně chráněné před slunečnímu paprsky, hrozí jim vážné poškození. Prevenci však stále velké množství rodičů zanedbává. Přitom stačí jediné - vybrat správné sluneční brýle. Jaké to jsou?

"Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr," říká oční lékař s bohatými zkušenostmi a přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka, který léčil například i Václava Klause. Lidé si často myslí, že UV filtr rozpoznají podle barvy skel. To se ale mýlí.

Barva skel ani zatmavení není vůbec rozhodující. Dokonce i čirá skla mohou chránit lépe, než zrcadlovky bez UV filtru. Tmavá skla bez UV filtru jsou doslova zdraví nebezpečná - pod tmavou clonou se rozšiřují zorničky. Tím pádem oko vstřebává více škodlivých paprsků.

Související obsah

Při nákupu je důležité sledovat kategorie filtru. Kategorie jsou čtyři a čím je číslo vyšší, tím je ochrana silnější.Dětem by však brýle měly i dobře sedět. Je důležité, aby brýle chránily oči ze všech úhlů. Zároveň by neměly tlačit za ušima ani na nose. Řasy by přitom neměly narážet do skel.

Související obsah

Kvalitní brýle mohou dokonce vaše děti chránit i v případě nárazu. Zatímco se nekvalitní brýle rozbijí a střepy mohou přivodit vážná zranění, kvalitní brýle budou oči vašich dětí krýt jako štít.

Související obsah

V žádném případě nekupujte sluneční brýle na internetu. Je prakticky nemožné odhadnout, jak budou brýle sedět bez předchozího odzkoušení. Kvalitní optiky nabízejí širokou škálu obrouček a skel ve všech možných velikostech.
 

ip

K tématu Oči

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz