Houby

Rostou i u vás? Houbaři nosí z lesů májovky, kováře nebo smrže!

Rostou i u vás? Houbaři nosí z lesů májovky, kováře nebo smrže!
Zdroj: Profimedia

Podle meteorologů nás čeká nádherný víkend s teplotami atakujícími až 27 °C, ideální počasí na to vyrazit do lesa na houby. Ačkoliv byly předchozí dny suché a chladné, v posledních dnech se podmínky pro růst hub výrazně zlepšily.

Stoupající teploty a také přeháňky, které v posledních dnech zasáhly území republiky, dávají houbařům naději, že by se tentokrát nemuseli vracet z lesa s prázdnými košíky. A úlovky prvních šťastlivců to dokazují!

"Včera na sídlišti v Mostě přes půl kila májovek! Konečně! Dnes bude k večeři houbová bramboračka," chlubil se v diskuzi na webu nahouby.cz uživatel Bambino. Nálezem májovek se chlubil také pan František z Moravskoslezského kraje. Štěstí se na něj usmálo v Petřvaldském lese. Na webu NaHoubách.cz se dokonce pochlubil s GPS souřadnicemi svého úlovku! Kdybyste na severní Moravě chtěli vyrazit na houby, tak pan František doporučuje souřadnice 49.759979N na 18.28125E.

Nálezem májovek se chlubí houbaři z celé republiky. "Včera u Domašova na každoročním místě dvě kabely májovek. Bez červů, masité pěkně akorát. Podusil jsem je a zamrazil, pustily hodně jako by mastné šťávy, nevylil jsem ji a zamrazil na polévku. No a právě jsem poobědval první omáčku z letošních....Tak nám ten houbařský rok pěkně začíná!" radoval se v diskuzi na webu NaHouby.cz pan Vladimír.

Už jste také letos našli houby? Pochlubte se svými úlovky! Pošlete nám je na mail zpravy@nova.cz

Vedle májovek už ale začínají růst i kováři. Nálezem pěti kousků se na webu NaHoubách.cz pochlubil pan Jan z Vysočiny. Jako správný houbař to, kde má v lese své místečko, neproradil.

Související obsah

Doslova žně mají houbaři ve Zlínském kraji. "Dneska v Zašové na Vsetínsku 15 smržů a další se klubou. To všechno na zahradě. Dneska večeře," radovala se paní Jitka. "Dnes 8 kozáků, 10 křemenáčů, 5 plsnatých," hlásil pan David.

A i jeho další cesta do lesa nebyla marná. "4 žlutomasy, 2 habrový, 6 březových, 3 velcí křemenáči. Bylo vidět, že už tam někdo byl a nechal tam jen ty starší, ale díky za to," pochlubil se dalším houbařům z webu NaHouby.cz David z Přílep u Holešova.

Související obsah

V těchto dnech se tak v lesích houby najít dají, ale jedná se o jiné druhy, než na které je většina svátečních houbařů zvyklá. Proto by se každý houbař měl řídit jednoduchou zásadou: sbírat jen ty houby, které zná! A ti méně zkušení by raději měli využít hezkého víkendového počasí jen k procházce po lese, než aby riskovali otravu z hub, o kterých si nejsou stoprocentně jistí, že jsou jedlé.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz