Rusko

Statisíce let starý kráter je bránou do podzemního světa

Statisíce let starý kráter je bránou do podzemního světa
Zdroj: The Siberian Times

Kráter leží na území Sakha v Rusku. Je vzácným přírodním úkazem, který nám pomůže nahlédnout do historie světa

Nádherný úkaz se stal pro vědce přírodní laboratoří a nadějí na zodpovězení mnohých otázek o planetě Zemi. Místní lidé se však k místu bojí přiblížit. Kráter, který je známí jako Batagaika Megaslump, budí v obyvatelech strach. Lidé věří, že pro jejich životy existuje více světů a kráter je bránou do posledního z nich, tedy do posledního života.

Názory obyvatel jen potvrzují děsivé zvuky, které z propasti vychází. Pravděpodobně lidé slyší údery půdy na orientační bod, který je kilometr dlouhý šrám ukrytý hluboko v sibiřské tajze.

Zdroj: The Siberian Times

Batagaika se začal formovat v 1960, když byla vykácena podstatná část lesa. Země začala klesat, propadat se. Proces jen urychlila vysoká teplota, která půdu rozpouštěla a záplavy v roce 2008. Půda poklesne každý rok o 15 metrů.

Kráter se stal jedinečným úkazem pro vědce, kteří se snaží rozluštit záhadu klimatických změn. V půdě se skrývaly vzorky velmi staré půdy, které byla dříve zmražená. Pro vědce je také důležitý objev starých rostlin.

 

Související obsah

Až dosud se věřilo, že vrstvy půdy jsou staré asi 120 tisíc let. Profesor Julian Murton však potvrdil, že se jedná o půdu starou až 200 tisíc let.


"Tento výzkum nám pomůže porovnat data z podobných míst, které jsou například v Číně a Antarktidě. Porovnáním vzorků budeme moci lépe rekonstruovat historii Země," uvedl profesor Marton.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEUVĚŘITELNÝ OBJEV: Vědci našli způsob, jak vymazat špatné vzpomínky!

ÚŽASNÝ OBJEV: Nekonečná životnost baterie v mobilu nebo notebooku? Vědci přišli, jak na to!

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz