Včely

Včely mají ideální podmínky k rojení. Žihadlo může i zabít!

Hasiči v těchto dnech řeší stovky případů, které souvisejí se včelami. Počasí včelám přeje, mají dost potravy a tak se mohou rojit. Tímto způsobem se včely množí, jejich roj ale může být nebezpečný.

Včely se rojením množí, teď pro to mají ideální podmínky. K rojení totiž potřebují dostatek potravy a ten teď mají, kvete totiž kde co. Jenže to znamená, že teď potkáte roj včel častěji, než český med na pultech supermarketů.

"Během včerejška jsme měli 33 zásahů a 25 bylo ohledně likvidace nebezpečného hmyzu," prozradila TV Nova Petra Musilová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Včely jsou tak rozdrážděné, že se k roji dá bezpečně přiblížit jen s včelařskými rukavicemi a s kloboukem. "Potíže mohou mít hlavně lidé alergičtí na bodnutí. Tam hrozí i smrt," varuje Jiří Bajer, učitel včelařství.

Související obsah

Pomoc je poté jediná, okamžitě volat záchranáře. Až začne kvést mák, může být podle včelařů ještě hůře. To totiž včelí jed bývá nejvíce agresivní. Na druhou stranu jsou lidé, včelaři, kteří bodnutí považují za něco jako každodenní hygienu.

A když potkáte roj včel, rada je podle odborníků jediná. Včely nedrážděte, neodhánějte je, ani nedělejte prudké pohyby. Prostě jen v klidu od roje odejděte do bezpečí.
 

vbo, David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz