Včely

Včely mají ideální podmínky k rojení. Žihadlo může i zabít!

Hasiči v těchto dnech řeší stovky případů, které souvisejí se včelami. Počasí včelám přeje, mají dost potravy a tak se mohou rojit. Tímto způsobem se včely množí, jejich roj ale může být nebezpečný.

Včely se rojením množí, teď pro to mají ideální podmínky. K rojení totiž potřebují dostatek potravy a ten teď mají, kvete totiž kde co. Jenže to znamená, že teď potkáte roj včel častěji, než český med na pultech supermarketů.

"Během včerejška jsme měli 33 zásahů a 25 bylo ohledně likvidace nebezpečného hmyzu," prozradila TV Nova Petra Musilová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Včely jsou tak rozdrážděné, že se k roji dá bezpečně přiblížit jen s včelařskými rukavicemi a s kloboukem. "Potíže mohou mít hlavně lidé alergičtí na bodnutí. Tam hrozí i smrt," varuje Jiří Bajer, učitel včelařství.

Související obsah

Pomoc je poté jediná, okamžitě volat záchranáře. Až začne kvést mák, může být podle včelařů ještě hůře. To totiž včelí jed bývá nejvíce agresivní. Na druhou stranu jsou lidé, včelaři, kteří bodnutí považují za něco jako každodenní hygienu.

A když potkáte roj včel, rada je podle odborníků jediná. Včely nedrážděte, neodhánějte je, ani nedělejte prudké pohyby. Prostě jen v klidu od roje odejděte do bezpečí.
 

vbo, David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Píše se na Deník.cz