Domácí

Usadil se vám roj včel na zahradě? Hasiče volejte, když jde o život

Usadil se vám roj včel na zahradě? Hasiče volejte, když jde o život
Zdroj: TV Nova

Lidé mohou v dnešních dnech na svých zahradách či domech najít roje včel. Zejména pro alergiky může být blízkost včel životu nebezpečná, v některých případech je tedy k likvidaci vhodné zavolat hasiče, jejich pomoc by se ale neměla zneužívat, je tedy třeba zvážit, zda včely někoho ohrožují na životě.

Každý rok se mohou lidé setkat s roji včel, někteří ale mnohdy netuší, kdy zavolat někoho na pomoc. Hasiče volejte v případě, že se roj vyskytuje v místech, kde se pohybuje více lidí, příkladem jsou parky, školy či úřady. Dále je také vhodné zavolat pomoc, když se roj usídlil na místě, kde se často pohybuje osoba s alergií na včelí bodnutí.

Hasiče by lidé neměli volat, když se roj usídlí v místech ve výšce nad tři metry, kde nikoho neohrožuje. Výjimkou je opět přítomnost alergiků. Také není vhodné volat hasiče ve chvíli, kdy se roj usídlí v odlehlé části pozemku, kde nikoho neohrožuje.

"Ve stručnosti lze říci, že odůvodnitelný zásah je ten, kdy může docházet k bezprostřednímu ohrožení jedinců či skupin obyvatel," shrnul mluvčí hasičů Petr Poncar. "Včelí roj obvykle setrvá na místě pár desítek hodin, maximálně několik dní, pak většinou odletí, zvažte tedy, zda opravdu necháte včelstvo odstranit a zda se opravdu cítíte přítomností roje ohroženi. Hasiči musí během zásahu celý roj zlikvidovat," doplnil.

Související obsah

Podle Poncara není zvykem, aby si takový roj vzal někdo ze včelařů, protože se jedná o včelstvo s neznámým původem, které může mít některé choroby či parazity. Před likvidací je ale vhodné situaci s odborníky konzultovat.

Samotný zásah hasičů probíhá většinou ráno nebo večer, kdy není hmyz rozlítaný. Roj se vezme do igelitového pytle, odstřihne se a pomocí chemických prostředků se zlikviduje. Pokud nejde roj umístit do pytle, odsají ho hasiči vysavačem. "Tento postup byl konzultován s včelaři, kteří v něm spatřují výhodu nejrychlejšího, nejčistšího a nejjednoduššího zásahu," sdělil Poncar.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz