Centrum Prahy

V centru Prahy na segway už nenarazíme! Město je zakáže

V centru Prahy na segway už nenarazíme! Město je zakáže
Zdroj: Profimedia

Na segwaye v historickém centru Prahy a přilehlém území si už někteří obyvatelé částečně zvykli. Ale stále platí, že obtežují pěší, místní obyvatele či zahraniční turisty. Komplikují plynulou chůzi a často ohrožují i jejich samotné řidiče. Čerstvý je případ turistky, která se na sewayi srazila s tramvají. Žena nakonec vyvázla s otřesem mozku. Scénář však mohl být mnohem horší.

Praha zákaz těchto vozítek dlouho projednávala. Nejvíce stížností na projíždějící segwaye evidovala městská část Prahy 1, zejména z řad obyvatel starého města a radnice. Právě zde se totiž vozítka vyskytují v nejhojnějším počtu. Nadcházející změna se bude týkat zejména Pražské památkové rezervace a přilehlého území. "Včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická," uvedly Hospodářské Noviny. Na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách v centru Prahy by tedy  za nedlouho mělo být vše opět při starém.

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Praha zakáže segwaye tzv. nařízením, které schvaluje městská rada. Umožnila to změna zákona o silniční dopravě, kde byl tento "dvoukolový elektrický dopravní prostředek“ definován. Ač to mnohé překvapí, dříve bylo na vozítko nahlíženo, jako na klasického chodce, což je při rychlosti 22 km/h, kterou dvoukolka dokáže vyvinout přinejmenším k zamyšlení. Při nárazu v takové rychlosti vám tento atypický chodec může totiž způspbit četná zranění, nebo vám minimálně poškodí obuv, nebo oděv.

Zdroj: TN.cz

Na druhou stranu je pro samotné řidiče funkčním dopravním prostředkem, který umožňuje pohodlnou příjemnou jízdu bez větší námahy všem, nehledě na věkovou kategorii. Proto si segway své příznivce doposud nacházel nejen mezi příslušníky mladších generací turistů.

Související obsah

Zákaz segwayů se nedotkne strážníků a policistů. Ti budou moci prostředek příležitostně využívat i nadále.

Podle portálu aktuálně.cz není ještě jasné, kdy začne zákaz platit, ale radní se při hlasování jednoznačně shodli.

TN.cz

K tématu Centrum Prahy

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz