Eva Syková

Syková kupčila se zdravím lidí. Měla by skončit v Senátu?

Senátorka a lékařka Eva Syková má na krku skandál. Po pacientech, kteří chtěli podstoupit experimentální léčbu kmenovými buňkami, požadovala podle některých protizákonně statisíce korun. Momentálně zvažuje rezignaci na funkci šéfky Ústavu experimentální medicíny, po výzvě premiéra už odstoupila z Vládní rady pro vědu a výzkum. Někteří politici by ale šli ještě dál.

Na svých webových stránkách se chlubí fotkami s premiérem nebo hesly, že lidské zdraví je pro ni největší hodnotou. Ovšem léčbu, která měla být zadarmo, chtěla podle svědků tvrdě zaplatit. A zatímco na fotkách na webu senátorky za ČSSD se premiér usmívá, dnes tak veselý nebyl.

"Podle mého názoru by měla paní Syková sama rezignovat na členství v Radě pro vědu a výzkum, aby ji vláda nemusela eventuálně sama odvolávat," prohlásil premiér Sobotka. A prakticky jen pár minut po těchto slovech Syková oznámila svou rezignaci.

Do senátorky se ale opřeli i další politici. "Když by se to všechno potvrdilo, tak si myslím, že je to v rozporu funkce senátora," uvažoval Bohuslav Svoboda z ODS. Zda by se senátorského křesla měla vzdát, ale premiér a šéf ČSSD komentovat nechtěl.

Teď by podle něj měla Eva Syková vše hlavně rychle vysvětlit. "Klinickou studií prošlo 26 pacientů. Z toho jen část se nějakým způsobem podílela na nákladech. Výše jejich příspěvku se pohybovala od 10 tisíc do 150 tisíc korun," uvedla Syková.

Související obsah

Účastníci klinické studie by přitom měli mít vše zdarma. Na případ upozornil pořad Reportéři. "Je to věc velmi nešťastná, protože svým způsobem může poškodit obraz české vědy a české medicíny," myslí si Pavel Bělobrádek.

Lékařky a senátorky se ovšem zastal prezident Zeman, který ji v roce 2013 vyznamenal. Podle něj je každý vědec tak trochu fanatikem - a podle něj Syková ve své vědecké práci dosáhla nesporných úspěchů.

Související obsah

"Veškeré prostředky byly použity na výrobu kmenových buněk pro jednotlivé pacienty. Jestli jsem někde udělala chybu, tak v tom, že jsem ve snaze pomoci šla na hranu zákona a předpisů," doplnila Syková v prohlášení. "Tady byla porušena pravidla. Ta pravidla existují, ta pravidla platí pro všechny a najednou pro někoho neplatí?" ptá se poslanec ANO Rostislav Vyzula.

Studii, za níž Syková stojí, teď prý čeká podrobná kontrola a ministerstvo zdravotnictví podle Svatopluka Němečka prověří všechna pravidla pro podobné projekty. "Je zneužívána velmi těžká životní situace pacientů v podstatě s nevyléčitelným onemocněním," dodal Němeček.

Martin Šnajdr/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz