Eva Syková

AV: Senátorka Syková vydělávala na nemocných lidech statisíce

AV: Senátorka Syková vydělávala na nemocných lidech statisíce
Zdroj: facebook.com

Senátorka Eva Syková ma na krku pořádný skandál. Po pacientech, kteří chtěli podstoupit nevyzkoušenou léčbu kmenovými buňkami, požadovala instituce, již Syková vede, statisíce korun. Podle zákona ale tyto zákroky musí být zdarma. Syková už byla ze své funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR odvolána. O případu informovala ČT v pořadu Reportéři ČT.

Motolská nemocnice musí kmenové buňky ze zákona aplikovat zdarma, protože je to experimentální studie s neověřenými výsledky. "Zákon hovoří, že subjekt klinického hodnocení, tedy pacient, neplatí za svou účast v klinickém hodnocení," řekl ČT ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Platbu za terapii kmenovými buňkami však televizi potvrdilo několik pacientů či jejich příbuzných. Jedna z pacientek musela uhradit 150 000 Kč před aplikací kmenových buněk. Uvedla, že mělo jít o dar na materiální položky a služby v čistých prostorech v laboratoři nutné ke kultivaci buněk. Peníze odeslala na účet spolku Buněčná terapie, kterému předsedá Syková a sídlí na stejné adrese jako soukromá společnost Bionova, která kmenové buňky pro motolskou léčbu kultivuje. Sykové Ústav experimentální medicíny drží ve společnosti Bionova 43procentní podíl.

Eva Syková je senátorka, poradkyně premiéra a propagátorka léčby kmenovými buňkami. Od roku 2001 řídila Ústav experimentální medicíny Akademie věd České republiky.

Související obsah

Vedení motolské nemocnice chystá žalobu na porušení dobrého jména. Podle Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR však není pravda, že za účast ve studii museli klienti platit. Důvodem rozhodnutí jsou závažné skutečnosti související s využíváním kmenových buněk pro pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou.

Expertní tým v motolské nemocnici zastupují neurologové Martin Bojar a Aleš Homola. Tým nemocným odebírá kmenové buňky z kostní dřeně a po kultivaci je vrací zpět do mozkomíšního moku. Na vzorku 26 nemocných, kteří do klinické studie vstoupili, ověřuje, zda je použití kmenových buněk bezpečné a jestli má šanci průběh nemoci zmírnit.

Vliv kmenových buněk na smrtelné onemocnění, při kterém pacientům ochabuje svalstvo, se dosud nepodařilo prokázat. Do pěti let od propuknutí ALS nemocní lidé obvykle umírají. "Jsme velmi daleko od toho, aby terapie byla opravdu účinná. Žádné studie, které by prokazovaly její bezpečnost a účinnost, neexistují," řekl ČT neurolog z Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Eva Syková o kyblíkové výzvě na v pořadu Vaše téma

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz