Elektromobil

Soumrak kouřících aut: Norsko jako první zakáže benzín i naftu!

Soumrak kouřících aut: Norsko jako první zakáže benzín i naftu!
Zdroj: Oficiální zdroj

Už vás napadlo, jak by vypadal svět bez aut s kouřícími výfuky? Ta představa nemusí být až tak vzdálená, vlastně už číhá skoro za rohem. Pokud projdou plány norské vlády, auta na benzín a naftu budou v Norsku zakázaná. K podobnému kroku se opatrně chystá i Holandsko.

Ta zpráva sice není úplně nová - o zákazu aut se spalovacími motory se v Norsku uvažuje už několik let. Nejnovější zpráva novin Dagens Naeringsliv však ukazuje, že nápad nezapadl a dál žije. Článek informoval o jednání politických stran nad úplným zákazem aut se spalovacími motory v Norsku. Už v březnu letošního roku přitom norská vláda schválila strategický plán přechodu na ekologickou dopravu.

Související obsah

Podle představ politiků by měl být zákaz zaveden už od roku 2025. To je zdánlivě velmi brzký termín, ale v pro Norsko nic nemožného. Už teď je každé čtvrté prodané auto v Norsku elektromobil. Vláda totiž štědře podporuje prodej elektromobilů - a naopak za koupi auta se spalovacím motorem si v Norsku připlatíte.

Související obsah

Je to trochu paradox, protože Norsko zbohatlo právě na těžbě ropy a může si dovolit takovou podporu elektromobilů. Nutno ovšem také dodat, že v Norsku má podpora elektromobilů velký smysl. Auta se tam totiž nedobíjejí ze spalování uhlí v elektrárnách. Většinu elektřiny Norsko vyrábí s pomocí vodních elektráren, takže provoz elektromobilů je tam opravdu ekologický a čistý.

Související obsah

Norsko nezakáže od roku 2025 provoz aut se spalovacími motory, ale zakáže jejich prodej. Postupně by tak v Norsku měla auta na benzín nebo naftu zcela "vyhynout". Nová koncepce dopravy se ale netýká jen aut. I lodě, tedy trajekty, budou muset postupně alespoň přejít na biopaliva. Unikátním nápadem je také rozestavět po celém Norsku dálnice určené výhradně pro cyklisty.

Související obsah

To, že nejde o výstřelek jediné země, ale spíše o budoucí trend, dokládá i fakt, že od stejného roku 2025 chce zakázat prodej aut se spalovacími motory i Holandsko. Pokud nápad schválí nizozemští politici, bude i Holandsko zemí zaslíbenou elektromobilům.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz