Zajímavosti

Kolem světa bez paliva: Solární letadlo je na cestě přes Atlantik

Experimentální solární letoun Solar Impuls 2 se vydalo na cestu přes Atlantik. Cílem je španělská Sevilla. Jeden z neobtížnějších přeletů zabere kolem 90 hodin. Přelet měl začít už v neděli, ale musel být kvůli nepříznivému počasí odložen.

Letadlo odstartovalo z New Yorku, kam doletělo po pětihodinovém letu z Lehigh Valley v Pensylvánii. O řízení během 15. etapy se stará bertrand Piccard, který sdílí kabinu společně s Andreem Borschbergem. Podle týmu se jedná o letošní nejdelší přelet a tím pádem také nejtěžší.

Kvůli nepříznivému počasí byl let odložen, během přeletu přes Atlantik klade tým na počasí extrémní důraz, protože se musí počítat s dobrou předpovědí pro minimálně následujících pět dní.

Experimentální letou Solar Impuls 2 napájí 17 tisíc fotovoltaických článků, které napájí lithiové baterie. Díky nim může letadlo cestovat i během noci. Rozpětí křídel je ohromné, Solar Impuls 2 se svými 72 metry překoná Boeing 747-81 o 3,5 metrů. Přitom váží jako větší osobní auto, s váhou 2,3 tuny je vliv větrů na letoun extrémní.

Bernard Piccard vzletěl z NYC  při pokusu o přelet Atlantiku, aby tak ukázal, že budoucnost je čistá.

Protože je letoun závislý na tom, aby přes den nabral dostatek energie pro cestu v noci, musí udržovat určitou výšku, což se silným větrem může být problém, ideální počasí je proto pro přelet Atlantiku nesmírně důležitě.

Související obsah

Projekt Solar Impuls začal v březnu 2015 v Abu Dhabi, letadlo pak letělo přes Oman, Mayanmar, Čínu, Japonsko a Spojené státy. Projekt si klade za cíl obletět svět bez jediné kapky paliva.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz