Strom

Unikát! Na Šumavě objevili smrk, co pamatuje Karla IV.! Pokáceli ho

Unikát! Na Šumavě objevili smrk, co pamatuje Karla IV.! Pokáceli ho
Zdroj: facebook.com

Že se stromy v ideálních podmínkách mohou dožít i několika stovek let, není žádné tajemství. Za dlouhověkými stromy se ovšem zpravidla jezdí někam hodně daleko. Ale zbytečně.

Odborníci totiž u Plešného jezera na Šumavě objevili smrk, jehož stáří jim vyrazilo dech. Po spočítání letokruhů se totiž ukázalo, že strom je přes 600 let starý a na břehu jezera rostl už v době, kdy na trůnu seděl Karel IV.


„Smrk byl jednou z několika desítek souší, ze kterých jsme vzali vzorek. Už na místě nám bylo jasné, že se jedná o jeden z nejstarších zkoumaných stromů. V další fázi výzkumu v laboratoři se ukázalo, že se jedná o vůbec nejstarší doložený smrk," vysvětluje Tomáš Koutecký z Mendelovy univerzity, který se svým týmem prováděl výzkum.


Smrk přitom dost klamal "tělem", protože i přes značné stáří byl velmi útlý a půl metru nad zemí měl v průměru jen 58 centimetrů. Experti i tak napočítali neuvěřitelných 623 letokruhů.
 


Odborníci bohužel dřevěného kmeta objevili příliš pozdě. Testy totiž také ukázaly, že smrk už je přibližně 22 let po smrti. Zahynul nejspíš po napadení kůrovcem."Přesně 623 letokruhů jsme spočítali na vzorku, který jsme ale odebírali ve výšce půl metru. Je tedy jisté, že tento strom je ještě starší, pravděpodobně o víc než deset let. Zajímavé také je, že největší tloušťka letokruhu byla 1,6 mm, nejmenší pak 0,03 mm. Největší přírůsty měl strom v 18. století," dodává Tomáš Koutecký.


Odborníci v oblasti objevili i další památné smrky, jejichž stáří kolísalo mezi 400 a bezmála 500 lety. Po smrku, který pamatoval vládu Karla IV. ovšem byl objeven i strom s 570 a 540 letokruhy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz