Druhá světová válka

Takhle Hitler vpadl do Sovětského svazu. Je to právě 75 let

Přesně před 75 lety, 22. června 1941, začal útok nacistické Třetí říše na Sovětský svaz. Agrese, která stála život miliony lidí.

Operace Barbarossa, tak Němci pojmenovali plán vojenského ovládnutí Stalinovy říše. Hitlerovy armády vpochodovaly do Sovětského svazu třemi proudy. Severní skupina útočila na Leningrad, střed šel na Moskvu a jižní uskupení armád na Ukrajinu a Krym. 

Hitler ospravedlňoval útok jako ochranu západní kultury proti "východním bolševickým hordám". "Kulturně" se však v SSSR rozhodně nechoval. Tažení bylo vedeno s neskutečnou brutalitou, kdy za postupujícím wehrmachtem (pozn. německá armáda) táhly jednotky SS, které masakrovaly Židy, inteligenci, partyzány, Romy a další obyvatelstvo, které nezapadalo do "nového německého pořádku".

Související obsah

Rychlý postup Němců byl způsoben hlavně lepší taktikou, modernějšími zbraněmi, dobrým výcvikem vojáků, ale do karet Hitlerovi hrála i ohromná čistka v Rudé armádě. Paranoidní Stalin totiž nechal před válkou postřílet přes 30 tisíc svých nejlepších důstojníků. Sovětská armáda proto byla na začátku ofenzivy bez kvalitního vedení a nechala Němce postoupit až před Moskvu. Některé jednotky se dostaly dokonce necelých 30 km od Kremlu.

Související obsah

Jen díky přísunu čerstvých posil ze Sibiře a kruté ruské zimě, která paralyzovala jak techniku, tak i nepřipravené německé vojáky, Rusové nakonec útok nejen zastavili, ale dokázali wehrmacht mohutnou protiofenzivou od hlavního města vyhnat.

Než druhá světová válka skončila, zemřelo v důsledku Hitlerovy agrese přes 27 milionů obyvatel Sovětského svazu a na 5 milionů německých vojáků.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz