Strom

Strom je tak jedovatý, že vás může zabít jen to, že jste pod ním!

Strom je tak jedovatý, že vás může zabít jen to, že jste pod ním!
Zdroj: Profimedia

Vypadá nevinně a neškodně a můžete si ho snadno splést s planou jabloní. Jenže to by byla osudová chyba. Tenhle strom je totiž neuvěřitelně jedovatý a zabít dokáže hned několika způsoby!

Proto se stromu s latinským názvem Hippomane mancinella už od středověku přezdívá arbol de la muerte neboli strom smrti. To jméno dostal nenápadný strom od Španělů, lteří připluli do Ameriky objevovat nový kontinent.


Mancinella roste především v Karibiku, v Jižní Americe a na jihu Spojených států, třeba na Floridě. Velmi často tak představuje nebezpečí především pro turisty, kteří sem v létě míří za sluncem a azurovým mořem.
 


Strom je totiž opravdu neuvěřitelně jedovatý - zatímco u většiny rostlin bývá jedovatá jen jedna jejich část, třeba plody, listy nebo míza, u mancinelly jsou to všechny tyto věci. A navrch kůra jako bonus.


Jak upozorňuje portál iflscience.com, největší nebezpečí pro neznalé představují plody mancinelly, které jsou na první pohled úplně stejné jako planá jablka. Jejich pozření ovšem způsobuje intenzivní zvracení, křeče a silný průjem.


O tom se tím nejhorším možným způsobem přesvědčila i radioložka Nicola Stricklandová na dovolené na Tobagu. Spolu s kamarádkou plod ze stromu smrti ochutnaly, protože ho považovaly právě za plané jablko.


Svou chybu si ovšem turistky uvědomily velmi rychle - příjemnou kořeněnou chuť v puse totiž okamžitě vystřídalo silné pálení. O moment později se ženy začaly dusit, protože se jim uzavřely dýchací cesty. A následovala bodavá bolest v krku, jak se toxické látky dostaly do mízních uzlin.


Související obsah


Ženy přežily jen díky tomu, že polkly jen opravdu titěrné sousto. Kdyby si ukously víc, byly by po smrti. Zabít ovšem strom smrti dokáže i ty, kteří se pod ním schovají před deštěm. Jed se totiž z listů a dalších částí stromu spláchne a smíchá s dešťovou vodou.


Kolují historky o domorodcích z Karibiku, kteří používali mancinellu jako mučící zařízení. Zajatce prostě přivázali ke stromu a počkali, než déšť omyje jejich těla jedovatou mízou. Ta je tak toxická, že pouhý kontakt s kůží způsobuje boláky, pálení a úporné svědění a podráždění pokožky.


Proč tedy obyvatelé jedovaté stromy zkrátka nevypálí? Bojí se. Kouř ze dřeva mancinelly totiž neuěřitelně dráždí oči a jsou zdokumentované případy, kdy dokonce způsobil dočasné oslepnutí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Pokácel strom a pak přišel šok! Z kmene na něj vylezlo něco děsivého

ŠOKUJÍCÍ VIDEO: Kobra mu zabila syna. Neuvěříte, jak se otec pomstil!

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz