Celní kontrola

Pozor na celní kontrolu! Problém bývá i mušle z dovolené! NÁVOD

Pozor na celní kontrolu! Problém bývá i mušle z dovolené! NÁVOD
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

Blíží se doba letních cest, ze kterých si turisté často rádi vozí suvenýry. Každý musí být však na pozoru, k velkému množství z nich je nutné povolení. Nepříjemnosti vás mohou čekat i s lasturou, kterou najdete ležet na pláži.

Chcete si na dovolené koupit rostlinu nebo suvenýr v podobě sošky ze vzácného dřeva, kabelky z krokodýlí kůže, úlomek korálu? Tak si musíte dát velký pozor, aby dárek nepodléhal mezinárodní úmluvě CITES. Jinak se můžete dostat do problémů.

CITES je oficiálně používaná zkratka Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Mnoho druhů je tak chráněno, aby nedošlo k jejich vyhubení v přírodě.

 

Pokud předem počítáte s tím, že si budete chtít podobný suvenýr v zahraničí zakoupit, informujte se před odjezdem na Ministerstvu životního prostředí ČR (MŽP ČR), zda nepodléhá úmluvě CITES a jaké jsou podmínky pro legální dovoz.

K dovozu je totiž nutné vývozní povolení ze země odkud exemplář vezete a zároveň dovozní povolení České republiky, které vydává MŽP. Tato povolení musíte předložit na hranicích celním orgánům. "Je nutné kontaktovat Ministerstvo životního prostředí a vyřídit si patřičné doklady. Aby se potom člověk nedivil, že o tyto exempláře na letišti přijde," uvedla pro TN.cz tisková mluvčí Celního úřadu pro Prahu Ivana Kurková.

Související obsah

"I některé druhy korálů a lastur, které se volně dají najít na pláži, mohou podléhat mezinárodní úmluvě CITES," dodala. Mluvčí také uvedla, že lidé velmi často povolení nemají a o exempláře tak přijdou.

Za dovoz nedovoleného materiálu hrozí pokuta, ve vážnějších případech se může jednat o trestný čin. "Před cestou je dobré si ověřit dovozní limity do České republiky," uzavřela.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz