Filištíni

Rozluštění biblické záhady je blízko! Našli hřbitov Filištínských

Rozluštění biblické záhady je blízko! Našli hřbitov Filištínských
Zdroj: Profimedia

Jde o jednu z velkých biblických záhad. Historici se přou, odkud na Blízký východ přišli Filištíni, k nimž patřil i Goliáš. To se ale může brzy změnit. Archeologové totiž odhalili první pohřebiště bájného národa v izraelském Aškelonu.

O Pelištejcích, známých spíše jako Filištíni, toho víme žalostně málo. Bible o nich hovoří jako o trvalých nepřátelích Izraelitů s rozdílným náboženstvím. Jejich bojovníkem byl i Goliáš, kterého podle Bible pasáček a budoucí král David zabil kamenem z praku.

Původ Pelištejců bývá označován za jednu z největších záhad Bible. Mnoho se neví ani o jejich zvycích, přestože se vžil přenesený význam slova "filištín" jako barbar, ignorant a člověk odmítající kulturní i umělecké hodnoty.

To se ale zřejmě bude muset změnit. Historici totiž oznámili, že objevili vůbec první pohřebiště bájného národa v izraelském městě Aškelon. Obsahuje ostatky asi 150 lidí i několik dochovaných hrobek a artefaktů.

 

Na některých kostech našli archeologové DNA, díky které mohou odhalit, odkud Filištíni do Izraele přišli. Kromě koster nalezli vědci také urny, které byly ozdobeny malbami a zřejmě obsahovaly vonné oleje. Některé kostry stále nesly náramky a náušnice, jiné zbraně. Vše je staré více než tři tisíce let.

Mezinárodní tým archeologů pátral v Aškelonu už od roku 1985. Aby ostatky nalezli, museli kopat asi 3 metry hluboko. V římských dobách sloužil hřbitov jako vinice. Objevili ho už před třemi lety, nález ale museli tajit. Nechtěli přitáhnout pozornost protestujících ortodoxních židů.

Související obsah

"Dlouho jsme museli držet jazyk za zuby. Po desetiletích studií toho, co po sobě Filištíni zanechali, jsme ale konečně stanuli tváří v tvář jim samým. Tento objev nám pomůže odtajnit jejich původ," uvedl profesor Daniel Master, jeden z vedoucích týmu.

Pelištejci patřili zřejmě k mořským národům, přišli pravděpodobně z Kréty. Kolem roku 1200 před naším letopočtem dobyli jižní pobřeží Blízkého východu a založili stát Palestina. Sjednotili místní městské státy a začali jim vládnout.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Poslední majitelku shodila ze schodů, bojí se jí děti i zvířata: Prokletá bible je teď na prodej!

Klára Issová se prosazuje v Hollywoodu. V roli přítelkyně Ježíše Krista okouzlila!

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz