Chemikálie

Nebezpečné chemikálie unikají dál! Mohou otrávit tisíce lidí

Stovky milionů korun bude stát sanace bývalé Schindlerovy továrny v Brněnci na Svitavsku. Je tam mnohem víc chemikálií, než se předpokládalo. Sanace, při níž se podařilo z areálu odvézt asi 30 tun nebezpečných látek, stála zatím 1 milion korun. Víc by měla napovědět až takzvaná analýza rizik.

Dnešní děti se učí o bývalé Schindlerově továrně jako o místu velkého hrdinství v průběhu druhé světové války. Až se jednou bude hodnotit současnost, kapitola dějepisu z roku 2016 by mohla nést nadpis "Ostuda regionu".

Zdevastované a podmáčené budovy v areálu se postupně samovolně hroutí. Co nezničil čas, rozkradou zloději. Kdyby přišla povodeň, volně přístupné chemikálie by dokázaly otrávit pitnou vodu až v Brně. Chemici jich tu posbírali 30 tun.

Jenže stačí si udělat po areálu znovu malý výlet a najdou se další. Pro sanační firmu by se dal třeba sud, který obsahuje lepkavou hmotu, jednoduše vytáhnout. Další chemikálie uvěznila suť, na některé barely se nebylo možné dodnes dostat.

Úředníci v areálu co nevidět spustí takzvanou analýzu rizik. Hotová bude za půl roku. "Jsou tam laboratorní testy, jsou tam vrty, bude se analyzovat, jaké množství kontaminace v půdě je," sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Související obsah

A je velmi pravděpodobné, že to bude možná nejdražší sanace svého druhu za posledních sto let. Sutiny i podloží se budou muset odbagrovat. "Odhadujeme, že náklady na celou akci mohou být stovky milionů korun," doplnil Netolický.

Na toho, kdo areál dostal do tohoto stavu, soudy léta neukázaly. Továrna má už od jara nového majitele, který tu chce stavět průmyslovou zónu. Povolení dostane, až bude v areálu čisto, ale to bude nejdřív za pár let. Zatím bourá zdevastované objekty dřív, než samy spadnou.

Míst, která chemikálie, odpady nebo toxické látky u nás zamořily, je daleko víc. A nejednou chybělo málo a obrovská ekologická havárie mohla zmařit tisíce životů.

Související obsah

Nelegální sklad chemických a toxických látek v Libčanech ohrozil před 10 lety na životě obyvatele této vesnice i Hradce Králové. V Novém Bydžově jsou zase místní přesvědčeni, že za četné rakoviny mohou odmašťovadla vypouštěná z Kovoplastu do půdy.

V Novém městě nad Metují zase hrozí, že perchlor, vypouštěný léta z místní továrny, kontaminuje zdroje podzemní pitné vody pro stovky tisíc lidí. Sanační práce na ostravských lagunách před 5 lety paradoxně způsobily zamoření ovzduší oxidy síry. Lidé nemohli větrat, štípaly je oči, měli podrážděné sliznice a těžce se jim dýchalo.

epa, tn.cz / TV Nova

K tématu Chemikálie

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz