Domácí

Největší sběratel Merkuru nám ukázal, kde vznikají jeho modely!

Pan Jiří Mládek je největším sběratelem a stavitelem populární české železné stavebnice. Merkuru zasvětil celý svůj život a podle toho vypadá i jeho domov. Vedle domu si přestavěl stodolu na obří dílnu, které sám říká "Merkurové království".

Poprvé se pan Mládek s Merkurem setkal ve čtyřech letech, kdy mu strýc věnoval pár součástek této stavebnice. A byla to láska na celý život! "Sešrouboval jsem něco, co jsem si myslel, že je pumpa Sigma. No a tím jsem otravoval celou rodinu," vzpomíná sběratel s úsměvem.

A ač sám neví proč, dírkatým plíškům zcela propadl. Rukama mu jich za jeho život prošly statisíce a nouzi o díly, na rozdíl od svého dětství, dávno nemá. Stavebnice v minulosti vykupoval z bazarů nebo přes inzeráty. Dnes mu spousta lidí nevyužívaný Merkur ráda věnuje. "A nesmím zapomenout na pana Kříže, majitele firmy Merkur, který mě také zásobuje těmito dílky na stavbu mých velkých modelů," doplňuje Mládek.

Dostupnost dílů ale není jediným předpokladem úspěšného stavitele. Klíčová je hlavně trpělivost a zručnost. A té má Jiří Mládek na rozdávání. Některé jeho modely jsou obrovské, jiné zase dokonale propracované a funkční. V poslední době se stavitel věnuje modelům, na kterých nejmladší generaci prezentuje základy fyziky. V jeho dílně jsme si tak mohli prohlédnout například model bucharu, lisu, motoru nebo ukázky zpřevodování či kardanové hřídele. "Chci u těch dětí vzbudit zájem o techniku," vysvětluje Jiří Mládek.

Hotová díla si nenechává autor sám pro sebe, ale putují na nejrůznější výstavy po republice i mimo ni. Největší mládkův model, Ocelové město, je trvale vystaveno v muzeu Merkuru v Polici nad Metují. Tato stavba mu dokonce vynesla zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Související obsah

Když se Jiří Mládek pustí do práce, máloco ho z ní vytrhne: "Najednou mě volá moje paní, že musím na oběd, ale když je to po večeři, tak najednou kouknu se na hodinky a ono je třeba půl třetí v noci," popisuje své pracovní nasazení sběratel. Průměrně ale tráví ve stodole stavěním tři až pět hodin denně.

A že jablko nepadá daleko od stromu, dokazují i vnuci nadšeného stavitele. I ti rádi tráví čas v dědečkově dílně nad hromadou součástek. Možná se tedy v budoucnu dočkáme dalších úžasných modelů z technicky nadaného rodu Mládkových.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz