Domácí

Nečase čeká soud! Za úplatky pro poslance mu hrozí 6 let kriminálu!

Nečase čeká soud! Za úplatky pro poslance mu hrozí 6 let kriminálu!
Zdroj: ČTK

Bývalého premiéra Petra Nečase a jeho ženu Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obvinilo podle ČTK vrchního státní zastupitelství za uplácení poslanců lukrativními funkcemi.

Nečas a jeho žena měli podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podplatit bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra „trafikami“, lukrativními pozicemi ve státních firmách, které dostali po složení poslaneckých mandátů. Hrozí mu 6 let vězení.

Ze stejných činů byl obžalován také někdejší vysoký úředník Roman Boček. Nečasová byla obviněna ještě z krácení daní za luxusní dary, které také souvisí s kauzou poslaneckých trafik. Hrozí jí až 8 let za mřížemi.

Nečasová je podle vyšetřovatelů pojítkem k několika různým kauzám, proto seznam jejích obvinění ještě asi není konečný. Už nyní je souzena společně s lobbistou Ivo Rittigem a dvěma advokáty z vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby.

V jiné kauze byla nepravomocně osvobozena společně s ex šéfem rozvědky Ondřejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkou. Podle žalobce měla zneužít Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy bývalé manželky Radky.

Související obsah

Kauza trafik začala v roce 2012, kdy se vládní koalici pod vedením Petra Nečase nepodařilo přehlasovat senátní veto v případě tzv. stabilizačního balíčku daňových změn. Proti kromě opozice hlasovalo i 6 poslanců ODS, včetně Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Ti později složili své poslanecké mandáty, což umožnilo vládě balíček schválit.

Fuksa se Šnajdrem pak dostali lukrativní pozice ve státních firmách, které jim měla zajistit právě Nečasová s Romanem Bočkem. Původně byli stíháni i tito bývalí poslanci, ale v roce 2013 bylo stíhání zastaveno, kvůli jejich poslanecké imunitě. Loni v dubnu se stát všem třem obviněným veřejně omluvil a všichni dostali statisícové odškodné.

Související obsah

Bývalá šéfka kabinetu Jana Nečasová čelí obvinění z krácení daně, protože jí žalobci nebyli schopni prokázat korupci. Luxusními dary měla zajistit setrvání vlivným lidem v určitých firmách. Cena dárků je vyčíslena na 9,68 miliónů korun, ze kterých finanční úřad vyměřil daň 706 tisíc korun.

pj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz