Václav Havel

Václav Havel bude mít v Praze svůj zvon. U sv. Havla v Havelské

Václav Havel bude mít v Praze svůj zvon. U sv. Havla v Havelské
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Václav Havel bude mít v Praze svůj zvon. Jeho hlas by se nad pražskými věžemi mohl rozeznít už od Nového roku. Nadace Charty 77 už na zvon vyhlásila veřejnou sbírku. Zvon bude zároveň věnován i svatému Václavovi.

Zvon Václav najde své místo v kostele sv. Havla v Havelské ulici. Má-li být zasvěcen či věnován patronu Václavovi a také prezidentu Havlovi, trefnější umístění si pro něj snad nelze představit. "Usilujeme o to, aby na zvonu bylo uvedeno jméno Václava Havla, případně srdíčko, které patří k jeho typickým značkám,“ řekla Lidovým novinám, které na záměr upozornily, mluvčí Nadace Charty 77 Soňa Keppertová.

Právě Nadace Charty 77 výrobu zvonu iniciuje a nedávno zahájila i veřejnou sbírku. Informace o ní a o zvonu najdete na stránkách zvonvaclav.cz. Pro výrobu nadace zvolila innsbrucké zvonařství Grassmayr, které patří k předním zvonařským dílnám v Evropě. Zvony v Grassmayr odlévá více než 400 let už čtrnáctá rodinná generace.

Související obsah

Nadace Charta 77 zvolila k výrobě zvonu tyrolský Innsbruck ze dvou důvodů - kvůli specifickému typu zvonu a také kvůli symbolice. "Zvony mohou mít při stejné velikosti různou hmotnost, a to podle síly žebra, čili tloušťky stěny zvonu. Stávající zvony u sv. Havla mají na svou velikost vysokou hmotnost (tzv. těžká žebra), proto je vhodné, aby i nový zvon Václav měl těžké žebro. S výrobou tohoto specifického typu zvonu má mnoho zkušeností právě zvonařský rod Grassmayrů," uvádí nadace.

Druhým důvodem je, že právě v Innsbrucku, kde se zrodí nový zvon, se Václav Havel v roce 1998 po těžké akutní operaci "v podstatě podruhé narodil", jak píše nadace.

Související obsah

Grassmayr je slavné a staré zvonařství. Firma má mezi zvonaři skvělé jméno. První zvon odlil roku 1599 Bartlmä Grassmayr v Habichenu u Oetzu a dnes jejich zvony zvoní ve více než stovce zemí světa. Největším zvonem ulitým v této dílně je patnáctitunový obr Taborglocke odlitý v roce 2012 pro horu Tábor v Izraeli. Rodovou zvonařskou značkou je od 17. století.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz