Rakovina

Jídlem proti rakovině: Využijte léto a plody, které nabízí! PŘEHLED

Jídlem proti rakovině: Využijte léto a plody, které nabízí! PŘEHLED
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Patří mezi největší zabijáky v České republice. Přichází nenápadně, ale úderně. Rozpoznejte včas příznaky rakoviny tlustého střeva a ještě lépe - předcházejte jí! Využít k tomu můžete i samotné léto.

Střeva jsou orgánem, který má zásadní vliv na obranyschopnost těla. Právě tady se ukládá přebytečný materiál a přesně na tomto místě trávicího traktu vzniká většina našich zdravotních problémů - ať už si to uvědomujeme, nebo ne.

Špatnou životosprávou si tento důležitý orgán můžeme ale lehce zanést "bordelem", který pak ve výsledku brání správnému vstřebávání živin a vylučování škodlivin z těla. Pak se potýkáme s méně či více zákeřnými chorobami - od obyčejné rýmy po zánět apendixu nebo rakovinu.

Související obsah


Příčiny a příznaky

Mezi nejčastější příčiny nemocí tlustého střeva patří zejména špatné stravování (přesolená a příliš kořeněná jídla, bílá mouka, cukry, uzeniny, aj.) a s tím spojený nadbytečný příjem tuků, přílišné pití alkoholu či kouření, nedostatečný pohyb, nadměrné užívání léků, stres a hlavně nedostatek vlákniny, která má tu schopnost, že usazeniny ve střevech postupně odbourává.

Lidé s rakovinou střev pak mají bolesti břicha, pocit plnosti a plynatosti, jsou chudokrevní, mají střídavě průjmy a zácpy, krev nebo hlen ve stolici. Mezi další příznaky také může patřit to, že se člověk cítí velmi zesláblý, unavený, často také ztrácí na váze. Obvykle ale trvá několik let, než se všechny tyto příznaky projeví a ve chvíli, kdy rakovinné buňky metastazují do jater či plic, už bývá pozdě. V tomto stádiu přežívá pět a více let méně než 10 procent pacientů! Je proto důležitá prevence.

Související obsah

Jídlem ke zdraví

Aby tělo správně fungovalo, potřebuje velké množství živin. Dokud ale budou střevní stěny zanesené škodlivinami, které se nevstřebaly, budou veškeré snahy udělat něco pro své tělo zbytečné. Někdy bude třeba mít hodně trpělivosti - zejména pokud jste stravování dlouho zanedbávali - ale veškeré úsilí stojí za to. Odpad je potřeba z těla vypudit.

Základem je dodržování pitného režimu - bez toho to prostě nejde. Kromě vody jsou vhodné i různé čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Dále je potřeba dodat tělu antioxidanty, které omezují aktivitu volných radikálů a přispívají k ochraně imunity.

Zdroj: Profimedia

Platí přitom nepsané pravidlo, že čím tmavší barva ovoce či zeleniny, tím více antioxidantů má. Potraviny bohaté na tyto látky jsou proto třeba různé lesní plody (borůvky, brusinky, jahody,...), třesně, švestky, broskve, rajčata, brokolice, kapusta, listová zelenina, špenát, červená řepa nebo zelí.

Aby střeva správně fungovala, potřebují také dostatek vlákniny. Ta se rozděluje na dvě části - rozpustná vláknina absorbuje vodu a zároveň slouží jako zdroj energie. Napomáhá také trávení tuků a sacharidů. Člověk má díky ní brzy pocit, že je nasycený. Najdete ji v luštěninách (hrách, sójové boby, fazole), obilovinách, v ovoci (jablka, banány, bobule) i v zelenině (mrkev, brokolice).

Související obsah

Důležitá je ale i nerozpustná vláknina, která funguje jako prebiotikum, zvětšuje obsah střev a výrazně tak zkracuje dobu, po kterou zůstává potrava v těle. Hrozí tak menší riziko infikace škodlivými látkami. Ta se nachází v obilovinách, ořechách a semenech, fazolích, květáku, cuketě, v jablkách i rajčatech.

Zdroj: Mediafax

Dále jsou významná probiotika, která podporují funkci střev a vytváří nepříznivé prostředí pro škodlivé mikroorganismy. Najdete je zejména v jogurtech, kefíru, tvrdém sýru nebo kysaném zelí. Probiotika potřebují přítomnost prebiotik (vlákniny), které napomáhají jejich množení.

 

Nezapomínejte na prohlídky!

Důležitou součástí prevence jsou i pravidelné kontroly u lékaře - zejména u lidí nad 50 let, nebo u kterých se vyskytuje rakovina tlustého střeva v rodině.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZVÍTĚZILA NAD RAKOVINOU: Slavná zpěvačka Anastacia se vyfotila úplně nahá! Tohle jsou její nové silikony

Chlapec si nechal narůst vlasy, aby pomohl dětem s rakovinou. Potom se mu stalo něco hrozného

lud
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz