Duševní onemocnění

Útoky psychicky nemocných: Vražda v knihovně, zabitý student 

Celý Českem ve čtvrtek otřásla tragédie z nákupního centra na pražském Smíchově. Psychicky nemocná žena tady ubodala zákaznici. Později se ukázalo, že vražedkyni téhož dne propustili z psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Čtyřiapadesátiletá žena se včera stala obětí třiatřicetileté vražedkyně v Tesku na Smíchově. Během potyčky popadla z jednoho regálu nůž a zabila ji. Žena působila na okolí děsivým dojmem. Byla mohutná, měla vyholenou hlavu, ošuntělé oblečení a několik tetování. Po vraždě se během výslechu usmívala! 

Potvrdila se také informace, že žena byla ve čtvrtek propuštěna z bohnické psychiatrické léčebny, její léčbu ale nenařídil soud. Žena byla mezi lidmi známá firma, přečtěte si, co o ní řekli čtenáři TN.cz.

Případů, kdy se psychicky nemocný člověk rozhodne po propuštění z léčebny útočit nebo vraždit, poslední dobou přibývá. Připomeňte si ty nejhorší:

Zabil knihovnici v Horní Bříze

Vratislav A. šel 25. května 2015 do knihovny v Horní Bříze, kam pravidelně chodil na internet. Podle svědků se s knihovnicí pohádal a řekl jí, ať na internetu vyhledá číslo na reportéry TV Nova. Po telefonátu ženu pobodal kuchyňským nožem, který si zřejmě přinesl s sebou. Poté vyšel ven před knihovnu, kde stáli lidé. Nechali ho odejít, ale policie vraha o pár minut později dopadla u nádraží v Horní Bříze.

Později se ukázalo, že vrah byl koncem loňského února propuštěn z psychiatrické léčebny v Dobřanech, kde byl hospitalizován již několikrát. Už dříve prý vyhrožoval svému okolí, že bude zabíjet, lékaři ale nebrali jeho výhrůžky vážně. V době útoky byl podle znalců nepříčetný, za svůj čin proto nebyl souzen a soudce rozhodl o jeho umístění do detenčního zařízení.

Související obsah

U soudu vyprávěl o vnitřním hlasu, který mu říká, co má dělat. "Vlastní akt provedla Lucie, to jsem nebyl já. Já si to nepamatuju. V lese, když jsem šel, mi Lucie řekla, že knihovnice zemřela," popsal například muž chvíle bezprostředně po vraždě. Celou šílenou výpověď si můžete přečíst ZDE.

Vtrhla do školy a zabila studenta

Bylo 14. října 2014, když psychicky nemocná Barbora O. ubodala na střední škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého Petra Vejvodu, který před ní bránil spolužačky. 

Střední školu si vybrala zcela náhodně, město ji prý zaujalo na internetu a přijela do něho již s úmyslem vraždit, nešlo tedy o zkratkovité jednání. Vybavená nožem s čepelí o délce 21 centimetrů si školu důkladně prohlédla, aby zjistila, kde je vchod, a v šatnách zaútočila. Nejprve napadla studentku, které na pomoc přispěchal Petr Vejvoda, kterého zranila smrtelně. Poté zaútočila na další studentku a jednu ze zraněných si vzala jako rukojmí.

Žena ale takto neútočila poprvé, v roce 2012 pobodala v jedné havířovské škole vychovatelku a pokusila se unést sedmiletou holčičku. Lékaři tehdy konstatovali, že jednala v nepříčetnosti a poslali ji do Psychiatrické nemocnice v Opavě, kde byla do února 2014. Poté jí nařídil ambulantní léčbu. 

V tomto týdnu soud prodloužil její pobyt v zabezpečovací detenci. Za vraždu se omlouvala a snažila se soudce přesvědčit, že je v pořádku. Podrobnosti čtěte TADY. Petra Vejvodu v loňském roce vyznamenal prezident Zeman medailí Za hrdinství.


Myslel si, že je to vůdce sekty

Jiří H. nasedl 13. listopadu 2014 na trolejbus v Otrokovicích a odjel na zlínské sídliště Jižní Svahy. Nejel sem náhodou, ale s jasným úmyslem - zabíjet. Na svou čtyřicetiletou oběť čekal na chodbě bytového domu na ulici Slezská. Když muž přišel domů, útočník jej slovně i fyzicky napadl.

Začal ho fackovat a bít pěstí, nakonec vytáhl nůž a bodnul ho do hrudníku. Potom klidným krokem z domu odešel. Zraněného muže i přes okamžitou pomoc lékaři nezachránili. Útočníka se po několika dnech podařilo vypátrat a nakonec se k činu přiznal. Oběť znal od vidění a byl přesvědčený o tom, že bodnul vůdce sekty, která mu ničila život.

Související obsah

Znalci později zjistili, že muž trpí schizofrenií, se kterou se předtím už šestkrát léčil, poprvé už ve třinácti letech. Pokaždé ale v léčebně podepsal revers a dostal se na svobodu. Nyní je v detenčním ústavu.


Ubodala malou holčičku a zranila babičku

V lednu roku 2012 zaútočila jednačtyřicetiletá psychicky nemocná Monika K., kterou propustili z opavské léčebny, na svoji osmapadesátiletou sousedku. Zazvonila na ni a když sousedka otevřela dveře, žena bez varování zaútočila nožem.

Související obsah

Zasedla ji a bodala po celém těle. Pak vstala a odcházela pryč. Naneštěstí v tu chvíli zaplakala malá Andrejka (1,5), kterou sousedka-babička hlídala. Šílená žena obrátila naposledy pozornost ještě na dítě a holčičku bodla jednou ranou do zad. Zatímco babičku se podařilo v nemocnici zachránit, Andrejka zemřela. 

Věděli, že jsou nemocní, přesto je do léčebny nezavřeli

Okolí sice vědělo, že nejsou psychicky v pořádku, buď je ale do léčebny neumístili schválně, nebo jim to zakázal státní systém. I oni ale mají na svědomí množství brutálních vražd. Přitom se jim dalo velmi lehce zabránit.

Honil sestru po bytě, pak ji bodnul

Centrem Zlína otřásl loni v prosince případ brutální vraždy. Psychicky nemocný bratr tady během návštěvy ubodal svou sestru. Více ZDE.


Související obsah

Zavraždil přítelkyni na Valentýna

"Mrdalo mi v kouli," říkal často čtrnáctiletý Daniel, přesto ho lékaři do léčebny neposlali, i když měl předtím na svědomí pokus o vraždu a týrání zvířat. Letos v únoru zavraždil v zahradní chatce o rok mladší Elišku. Podrobnosti čtěte TADY.

Vystřílel restauraci v Uherském Brodě

Loni v únoru začal v jedné z restaurací v Uherském Brodě střílet dvaašedesátiletý Zdeněk K. Jeho řádění nepřežilo osm lidí. Že je muž psychicky nemocný, věděli lékaři 16 let, přesto vlastnil zbrojuní průkaz. Více informací ZDE.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Duševní onemocnění

Důležité Události

Píše se na Deník.cz