Klíšťata

Klíšťata nakazila rekordní počet lidí! Ochrana je přitom prostá

Lékaři v těchto dnech varují před velkým rizikem nákazy klíšťovou encefalitidou. Na Třebíčsku je nárůst pacientů oproti loňsku až dvojnásobný.

Oblíbené procházky přírodou se v okamžiku mohou proměnit v horor. Nemocných klíšťat je letos totiž rekordně mnoho a z chorob se člověk dlouho vzpamatovává. Jedním z ohnisek, kde je nárůst lidí nakažených klíšťovou encefalitidou extrémní, je Třebíčsko.

V třebíčské nemocnici jen za poslední tři měsíce měli už 11 pacientů nakažených touto zákeřnou nemocí. Za celý loňský rok jich bylo jen 6. Klíšťovou encefalitidu by přitom lidé mohli lehce zaměnit za jinou nemoc.

V první fázi se projevuje jako běžné chřipkové onemocnění, v druhé fázi se už ale projevuje poškozením centrální nervové soustavy se silnými bolestmi hlavy, horečkou, křečemi nebo dokonce ztrátou vědomí či ochrnutím. Ve výjimečných případech může skončit i úmrtím pacientů.

Související obsah

Účinnou ochranou proti nemoci je očkování. To ale u nás podstupuje jen 10 % obyvatel. Ostatní by měli dodržovat alespoň základní zásady ochrany před klíšťaty. "Měli by se nosit dlouhé kalhoty a nastříkat si kůži různými repelenty," radí primář infekčního oddělení jihlavské nemocnice Josef Škárek.

Klíšťata přenášejí i další velmi nebezpečné infekční onemocnění, a to lymskou boreliózu. Ta se projevuje zarudnutím kůže okolo kousnutí, dále pak horečkami a bolestmi svalů a kloubů. Toto onemocnění není tak nebezpečné jako klíšťová encefalitida. Léčit se dá antibiotiky.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz