Epidemie

Epidemie žloutenky ohrožuje Česko. Počet obětí stoupá!

Epidemie žloutenky ohrožuje Česko. Počet obětí stoupá!
Zdroj: Thinkstockphotos

Žloutenka zabije každoročně více lidí, než virus HIV, malárie nebo třeba tuberkulóza. Podceňovaný zabiják si vybírá svou daň i v Čechách. V Jihočeském kraji je dokonce epidemie!

Žloutenka se dělí na pět typů (A, B, C, D, E). V Čechách se nejvíce setkáváme s chronickou hepatitidou typu C. V období let 2006 - 2015 bylo hlášeno 7 577 případů nakažených pouze tímto typem. Zajímavostí je, že většinou (ve dvou třetinách případů) jde o muže.

Od roku 2006 stoupl počet nakažených žloutenkou a lékaři varují: Nepodceňujte hygienu, žloutenka vás může zabít! Nakazit se můžete jednoduše - nejen rizikovým chováním, jako je půjčování jehel při nitrožilním užívání drog, ale také prostřednictvím kontaminované vody nebo nedostatečně tepelně upravenými potravinami.

Související obsah

Odborníci důrazně doporučují mytí rukou - pokud budete jíst neumytýma rukama, anebo si třeba jen promnete oči, můžete se nakazit! Riziko také platí pro kontakt s tělními tekutinami nemocného nebo na veřejných toaletách.

Související obsah

Léčba

Léčba je složitý proces a zahrnuje především tlumení příznaků. Nově vyvinuté léky jsou schopné vyléčit pouze hepatitidu C. Ostatní typy žloutenky jsou nesmírně nebezpečné i tím, že jsou mimořádně imunní vůči lékařským zákrokům. Je možné pouze zpomalit šíření viru v těle.

Související obsah

Jak se chránit

Proti hepatitidě A a B je možné se nechat očkovat. Očkování proti typu B vás ochrání i proti hepatitidě D. Avšak proti typům C a E se můžete chránit především tím, že budete dodržovat hygienu a vyhnete se nemocným. Nepůjčujte si s nikým hygienické potřeby - žiletky, nůžky na nehty apod. Konzumujte pouze dostatečně tepelně upravené maso z důvěryhodných zdrojů a nepijte vodu z potenciálně nebezpečných zdrojů. Nepodstupujte tetování nebo piercing v zařízení bez licence a používejte prezervativy.
 

ip, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Epidemie

Důležité Události

Píše se na Deník.cz