Dýmějový mor

Blecha nakazila chlapce morem! Lékaři teď bojují o jeho život

Blecha nakazila chlapce morem! Lékaři teď bojují o jeho život
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Desetiletý chlapec leží v nemocnici v kritickém stavu. Nakazil se dýmějovým morem, který několikrát smrtelně zasáhl Evropu. Za všechno může blecha!

Chlapec ze Sibiře si hrál venku. Bavil se chytáním svišťů, když ho pokousala blecha. Byl převezen do nemocnice Koš-Agach v Altajské republice a bojuje o život. Informovala o tom agentura DPA a zpravodajský portál LifeNews.

Evropu zasáhly morové rány hned několikrát. Nejničivější z nich byla epidemie v polovině 14. století. Ta tehdy vyhubila až polovinu obyvatelstva. Mor přenáší bakterie Yersinia pestis. Ve 14. století její šíření zapříčinily krysy.

Související obsah

Mor zasáhl především místa, kde v blízkosti lidských obydlí žijí hlodavci. Nyní marginálně přežívá ve stepích a lesech - tedy tam, kde se přirozeně zdržují krysy a potkani. Lidská onemocnění v poslední době byla nahlášena z oblastí Afriky, Indie, Mongolska, Sibiře a dokonce i z USA.

Související obsah

Bakterie se do těla dostává většinou po bodnutí blechou nebo v menší míře také kapénkovou infekcí. Onemocnění se projeví během 2 až 6 dnů. Prvním příznakem je vysoká horečka a bolesti hlavy a končetin. Uzliny reagují těžkým zánětem a objevují se otevřené rány.

Související obsah

Nemoc je nutné léčit okamžitě. Pokud jsou příznaky zachyceny pozdě, rapidně stoupá pravděpodobnost úmrtí. Pokud se člověk z moru dostane, získané protilátky ho v budoucnu ochrání před novým nakažením.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEUVĚŘITELNÉ: Vyhynutí dinosaurů prý zapříčil mor! Vědci objevili důkaz v úlomku jantaru!

Chlapec si nechal narůst vlasy, aby pomohl dětem s rakovinou. Potom se mu stalo něco hrozného

ip, TN.cz

K tématu Dýmějový mor

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz