Dýmějový mor

Blecha nakazila chlapce morem! Lékaři teď bojují o jeho život

Blecha nakazila chlapce morem! Lékaři teď bojují o jeho život
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Desetiletý chlapec leží v nemocnici v kritickém stavu. Nakazil se dýmějovým morem, který několikrát smrtelně zasáhl Evropu. Za všechno může blecha!

Chlapec ze Sibiře si hrál venku. Bavil se chytáním svišťů, když ho pokousala blecha. Byl převezen do nemocnice Koš-Agach v Altajské republice a bojuje o život. Informovala o tom agentura DPA a zpravodajský portál LifeNews.

Evropu zasáhly morové rány hned několikrát. Nejničivější z nich byla epidemie v polovině 14. století. Ta tehdy vyhubila až polovinu obyvatelstva. Mor přenáší bakterie Yersinia pestis. Ve 14. století její šíření zapříčinily krysy.

Související obsah

Mor zasáhl především místa, kde v blízkosti lidských obydlí žijí hlodavci. Nyní marginálně přežívá ve stepích a lesech - tedy tam, kde se přirozeně zdržují krysy a potkani. Lidská onemocnění v poslední době byla nahlášena z oblastí Afriky, Indie, Mongolska, Sibiře a dokonce i z USA.

Související obsah

Bakterie se do těla dostává většinou po bodnutí blechou nebo v menší míře také kapénkovou infekcí. Onemocnění se projeví během 2 až 6 dnů. Prvním příznakem je vysoká horečka a bolesti hlavy a končetin. Uzliny reagují těžkým zánětem a objevují se otevřené rány.

Související obsah

Nemoc je nutné léčit okamžitě. Pokud jsou příznaky zachyceny pozdě, rapidně stoupá pravděpodobnost úmrtí. Pokud se člověk z moru dostane, získané protilátky ho v budoucnu ochrání před novým nakažením.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEUVĚŘITELNÉ: Vyhynutí dinosaurů prý zapříčil mor! Vědci objevili důkaz v úlomku jantaru!

Chlapec si nechal narůst vlasy, aby pomohl dětem s rakovinou. Potom se mu stalo něco hrozného

ip, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz