Cyklospeciál

Správné boty na kolo jsou stejně důležité jako přezkáče do lyží

Každý sport má svou potřebnou výstroj a součástí jakékoli sportovní výstroje je také vhodná obuv. Cyklistické boty vám nejen poskytují lepší ochranu nohy při sportu, ale také například v kombinaci s nášlapnými pedály zefektivní vaši jízdu.

Cyklistická bota se od běžné boty liší tím, že je v první řadě pevnější. Bota vám tak poskytuje ochranu od různých klacků nebo kamenů, které vám můžou odletět od kola. Další výhodou je kvalitní podrážka, díky které nesklouzáváte z pedálů. Podešev je tvrdší, tedy pevnější, takže při šlapání je noha stabilnější a je tím zajištěn i lepší přenos síly, takže vás nebudou bolet tolik lýtka ani chodidla.

V minulém díle jsme se bavili o tzv. nášlapných pedálech, ke kterým jsou potřeba boty s kufry, tedy boty s nášlapným systémem. Tyto boty přitom mohou vypadat jako běžné sportovní boty na turistiku, v podrážce mají ale zabudovanou přípravu právě na nášlapný systém. Tím, že je nášlapný systém zabudovaný do podrážky, není problém někde opřít kolo a jít se pěšky projít třeba na vyhlídku nebo po zámku. Naopak i ti, kteří preferují na kole terén, potřebují často kolo někam snést nebo vynést a i v tomto případě se vám takováto bota hodí.

Specifickými botami na kolo jsou tretry, které jsou dělané tak, aby byly co nejlehčí. Jejich podrážka je samozřejmě také uzpůsobená, aby se v tretrách dalo chodit, ale už je plastová, takže to není bota úplně ideální na příležitostnou turistiku při cyklistických vyjížďkách. Tretry jsou tedy vhodné už pro sportovnější jezdce, kterým jde i o nějaký ten výkon.

Související obsah

Pokud pořizujete novou cyklistickou obuv, budete se možná rozhodovat i mezi jednotlivými systémy upínání. U turističtějších bot se můžete setkat i s tkaničkami, které překrývají suché zipy, nebo u sportovnějších treter najdete systém se suchými zipy. Výkonní jezdci určitě ocení i přezku s ráčnou, která se vyznačuje velmi rychlým utahováním, případně povolováním. Nejpokročilejším systémem dnešní doby je pak tzv. boa systém, tedy kolečka, která mají tkanici. Tím, že kolečkem otáčíte, si rovnoměrně dotahujete celou botu, takže jde o velmi pevnou, zároveň ale lehkou botu. Tady můžete mít jistotu, že se vám žádná tkanička při jízdě nepovolí.

Související obsah

Co se týká cenové relace, začínají kvalitní sportovní tretry na 3000 Kč, nicméně za absolutní špičku zaplatíte i 10 000 Kč. Kvalitnější boty vám ale vydrží klidně i víc jak 5 let, samozřejmě závodníci, kteří na kole sedí takřka každý den, můžou boty zlikvidovat klidně za jeden rok.

  

Stejně jako o pedálech, i o botách jsme se radili s odborníkem Lukášem Pajačem v prodejně Finebike (http://www.finebike.cz/) přímo v centru Prahy a vy si sem můžete přijít jak pro tipy, tak rovnou pro nové boty.

Andrea Drengubáková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz