Sebeobrana

Umíte se bránit útoku? Instruktoři poradili základní postupy

V dnešní nebezpečné době si nikdy nemůžete být jisti, kdy se budete muset bránit útoku. Mnoho lidí ale neví, jak se v takových situacích zachovat. Hosty pořadu Vaše téma byli instruktoři sebeobrany Martin Sládek a Pavel Strouhal.

Možná si myslíte, že vás se přepadení na ulici, v tramvaji nebo v třeba v bance netýká, nikdy ale nevíte, koho si útočník vybere za cíl. V ohrožení jsou obzvlášť děti, ženy, důchodci a slabší osoby. Je tedy nezbytně důležité znát alespoň základy sebeobrany.

Několika jednoduchými chvaty se často útočníkovi ubráníte. Důležité především je, zachovat v takových chvílích chladnout hlavu. "Kromě malého procenta lidí má strach každý. I já jako instruktor sebeobrany," prohlásil instruktor sebeobranného systému Kalah Pavel Strouhal.

"To, že sebeobranu trénuje, neznamená, že jste nesmrtelný. Zvyšujete své šance na přežití, v kritickém momentě ale můžete selhat. Všechno se může ve vteřině změnit, reagujete na reálné situace. Tohle riziko si musíte uvědomit," dodal.

Oba odborníci radí pokusit se kritické situaci vyhnout. "Žena asi nezamíří přímo do hloučku opilých lidí v parku. Pokud už v té situaci jste, snažte se utéct nebo ji verbálně deeskalovat. Vykašlete se na své ego," doplnil Strouhal.

Související obsah

Pokud se ani to nepodaří, měli byste znát základní principy, jak se ubránit. S těmi se seznámíte na prvním tréninku sebeobrany a v dalších setkáních už se jen pilují, aby se pro tělo staly automatické. "V tréninku simulujete reálnou situaci. Musí být fyzicky i psychicky náročná," poukázal instruktor sebeobrany Krav Maga Martin Sládek.

Trénink pak začíná intenzivním cvičením, při němž lapáte po dechu a které vás rychle unaví. Při něm na vás další čtyři lidi útočí - verbálně i fyzicky, dokud se téměř neudržíte na nohou. "Až potom jste v rozpoložení podobném tomu při útoku," prohlásil Strouhal.

Sebeobrana musí mít ty nejjednodušší řešení a zároveň jich musí být nejméně na co nejvíce situací, aby se dala dobře zapamatovat. "Lepší je také sledovat lidi kolem sebe, i když ne přímo podezírat každého souseda. Ale když máte kapuci a sluchátka, přicházející útok nevidíte," uvedl Sládek.

Související obsah

"Musíte pak vědět, co chce. Kdyby vám chtěl ublížit, už by to dávno udělal a vy tomu nezabráníte. Pokud chce peníze, dejte mu je a běžte domů. Pokud nemůžete nebo nechcete, je důležité co nejdříve kontrolovat ruku se zbraní a vyhnout se její ose," doplnil Sládek.

V diskusním pořadu Vaše téma instruktoři sebeobrany také předvedli několik užitečných triků. Přímo ve studiu zinsceovali přepadení nožem. Na to i další rady se podívejte ve videu.

Prvním hostem byl Martin Sládek, instruktor systému sebeobrany krav maga, která se specializuje na boj zblízka. Krav maga není sport, ale příprava na boj na život a na smrt. Vznikl v Izraeli a tamní děti se ho učí ve školách. Používají ho všechny složky Izraelských ozbrojených sil, zpravodajské služby Mosad, CIA, FBI a mnoho dalších.

Jako druhý pozvání přijal Pavel Strouhal, který je odborníkem na systém Kalah. Ten se používá proti opravdovému násilí v reálném životě. Zahrnuje boj beze zbraní, s chladnými i palnými zbraněmi.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz