Loterie

Babiš chce zavést účtenkovou loterii! Vyhrajete i za nákup

Účtenka jako výherní los - tak by to v České republice mohlo vypadat už příští rok. Ministr financí totiž plánuje spustit účtenkovou loterii. Z rozpočtu na příští rok Babiš vyčlenil na výhry 65 milionů korun. Opozice ale plán kritizuje, stejně jako celou elektronickou evidenci tržeb.

Účtenková loterie by měla teď i lidi v Česku motivovat brát si účtenky a prodejcům tak zabránit obcházet kontroverzní evidenci tržeb.

"Na ministerstvu financí musí vládnout chaos. Na jedné straně se ministr financí pasuje do bojovníka proti hazardu,na druhou stranu tady vytváří státní hazard, státní loterii," namítá Jan Skopeček z ODS.

Podle plánů ministra financí Babiše byste tak už od března měli mít šanci vyhrát vedle například sázení na sport nebo stírání losů i na běžné účtenky - třeba ty ze včerejšího nákupu.

"Na ceny připadne částka ve výši 65 miliónů. Parametry účtenkové loterie ale ještě momentálně ladíme," doplnil ministr financí Andrej Babiš. "Samozřejmě nemůže být výhra třeba 50 korun, to asi nikoho nebude motivovat," dodal Václav Votava z ČSSD.

Například na Slovensku už loterie funguje tři roky a lidé, kteří zaregistrují svou účtenku v hodnotě minimálně jednoho eura (necelých třicet korun) mohou vyhrát hotovost. V prvních kolech ale mohli získat třeba i auto. Podobnou loterii mají i v Chorvatsku.

"Účtenková loterie nezlepší šikanu až ekonomickou likvidaci malých živnostníků, které EET postihne," kritizoval návrh i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Tato loterie by měla příští rok stát asi 95 milionů, které Andrej Babiš už vyčlenil v návrhu rozpočtu.

Martin Šnajdr/epa, TN.cz

K tématu Loterie

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz