Šahram Amírí

Jaderného vědce v Íránu pověsili! V USA prý vyzradil tajné informace

Jaderného vědce v Íránu pověsili! V USA prý vyzradil tajné informace
Zdroj: Profimedia

Jaderného vědce Šahrama Amírího v Íránu popravili. Po návratu z USA byl obviněn z vyzrazení tajných informací a drželi ho ve vězení. Amírího matka na synově těle poznala stopy na krku, informovala BBC.

Jaderný fyzik Šahram Amírí byl v Íránu oběšen. Úřady předaly rodině tělo se stopami po provaze na krku, svěřila se jeho matka BBC. Amírí byl v roce 2011 uvězněn a obviněn ze zrady a vyzrazení tajných informací.

Vědec zmizel v roce 2009 při cestě do Saúdské Arábie, kam přijel vykonat pouť do Mekky. Asi po roce se objevil na několika videích, které pocházely z USA. Na jednom tvrdil, že ho unesli a mučili saúdskoarabští a američtí agenti. Ve druhém řekl, že svobodně žije a studuje v Arizoně.

Mezitím už íránská vláda obvinila Spojené státy z únosu a informovala, že Amírí pracoval pro tajné složky. USA potvrdily, že do Států přijel s pomocí CIA, trvaly ale na tom, že nebyl držen proti své vůli a informace poskytl dobrovolně.

V červenci 2010 se pak Amírí objevil na pákistánské ambasádě ve Washingtonu, kde chtěl od íránského oddělení pomoct s návratem do země. Krátce poté se vrátil do Teheránu a na tiskové konferenci uvedl, že ho Američané unesli, mučili a podpláceli, aby pracoval pro CIA, ale on odmítl.

Související obsah

Podle některých zpráv fungoval Amírí jako dvojitý agent. Podle jiných hledal v USA azyl, protože se CIA spolupracoval už dříve, jakmile se ale dostal na americkou půdu, měl strach a chtěl se vrátit zpátky za rodinou.

Poté, co se v Teheránu setkal s manželkou a malým synem, ho íránská policie obvinila ze zrady a vyzrazení informací, za což byl odsouzen k 10 letům vězení. Několik let byl pak držen na tajném místě a rodina s ním ztratila kontakt. Nakonec ho Íránci popravili.

BBC také připomněla, že se Írán loni po mnoha letech dohodl se světovými velmoci na svém jaderném programu. Za jeho zpomalení zrušily státy mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli podezření, že provádí výzkum výroby jaderných zbraní.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz