Věstonická Venuše

Věstonická venuše opustila sejf: Hlídají ji zakuklenci se samopaly!

Moravské zemské muzeum v Brně se ve středu hemžilo ozbrojenými policisty. Bezpečnostní složky totiž dostaly za úkol dohlédnout na stěhování Věstonické venuše. Vzácnou sošku budou zkoumat odborníci, kteří se pokusí pomocí rentgenu zjistit, jak vzácná soška vznikla.

Pro nejznámější pravěkou sošku si ve středu přijeli zakuklení policisté se samopaly. Věstonickou venuši převáželi z Moravského zemského muzea do technologického centra ke zkoumání.

Necelých dvanáct centimetrů vysoká soška byla po celou dobu ukrytá v kufříku, který nesl archeolog Martin Oliva. Policisté ji střežili jako oko v hlavě.

Po příjezdu pak Věstonickou venuši, jejíž stáří se odhaduje na víc než pětadvacet tisíc let, vyndali vědci v bílých rukavičkách z krabičky. A před umístěním do skenovacího zařízení ji opatrně vloží do ochranného pouzdra.

"My jsme použili speciální pouzdro kvůli tomu, že sošku musíme roztočit, abychom získali obraz z co nejvíce úhlů," vysvětlila tento krok systémová inženýrka Zuzana Patáková. Ve speciálním přístroji bude soška zkoumána 15 hodin.

Oliva se trochu v nadsázce obával o "život" vzácné sošky, protože odborníci "tak dlouho ještě nikdy neměli podobný materiál vystaven tomuto záření", podle Patákové jsou ale veškeré obavy zbytečné. "Rentgenová tomografie využívá rentgen, který je nedestruktivní vůči sošce," ubezpečila novináře.

I během zkoumání budou Věstonickou venuši hlídat ozbrojenci. To, z čeho byla soška vytvořena, řeknou vědci nejdříve koncem srpna.

Ondřej Požár/ lud, TN.cz

K tématu Věstonická Venuše

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz