Turecko

Tvrdá ofenziva: Turecké tanky válcují pozice ISIS! Ale v Sýrii!

Turecké tanky překročily hranice a vjely do Sýrie. Cílem jsou pozice Islámského státu v příhraničním městě Jarablus. Útoku předcházela intenzivní dělostřelecká palba. Sýrie útok ostře odsoudila.

Ofenzíva podle portálu RT.com začala ve tři hodiny ráno našeho času intenzivní dělostřeleckou palbou přes turecko-syrskou hranici. Turci použili nejen klasická děla, ale i raketové baterie. Ty byly zacílené na nejméně 63 cílů ovládaných Islámským státem.


U dělostřelecké palby ovšem nezůstalo - do útoku se zapojily i turecké tanky. Podle některých informací bojová vozidla přejela hranice do Sýrie, podle jiných tankisté pálili z turecké strany hranic.


Cílem útoku je vyhnat z Jarablusu fanatiky z Islámského státu, kteří město využívají jako základnu pro přeshraniční výpady do Turecka. Jarablus ISIS ovládá už od července 2013. A teď nejspíš došla Turkům trpělivost.Ofenzívu podporují ze vzduchu i letadla mezinárodní protislamistické koalice vedené Spojenými státy. Podle RT.com bojovníci Islámského státu na útok odpověděli minometnou palbou na turecké příhraniční město Karkamis, ale podle zpráv z místa projektily přistály na opuštěném poli a nikoho nezranily.


Podle zpravodajské agentury Dogan proběhly souběžně s ofenzívou i razie v Istanbulu zaměřené na sympatizanty Islámského státu.


Zdroj: Google MapsSyrskou hranici už překročily i turecké speciální jednotky, které ovšem nejprve čekaly, než jim těžká technika pročistí cestu do města okupovaného Islámským státem.


Související obsah


Je možné, že mohutná ofenziva je odvetou za víkendový sebevražedný atentát, kdy se na turecké svatbě odpálil atentátník, nejspíš nezletilý chlapec. Zabil přes 50 lidí.


Bude ovšem zajímavé sledovat, jak bude na turecký útok reagovat NATO, jehož je Turecko součástí. Kurdové, kteří v Jarablusu také žijí, z města nyní houfně prchají. A tvrdí, že při tureckém útoku už zahynulo nejméně 29 civilistů.


Vpád na své území ostře odsoudila syrská vláda, podle níž jde o narušení suverenity Sýrie a nezamaskuje to ani fakt, že ofenzivu podporuje mezinárodní koalice vedená USA.


Syrské ministerstvo zahraničí uvedlo, že boj s terorismem nemá vypadat tak, že se odněkud vyžene Islámský stát a na jeho místo přijdou extremisté podporovaní Tureckem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz