Zajímavosti

OPUŠTĚNÁ MÍSTA: Krásnou budovu Invalidovny nikdo nechce!

Areál pražské Invalidovny zeje dlouhá léta prázdnotou. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nedávno nabídl areál k prodeji, do vyhlášené aukce se však nikdo nepřihlásil. Co vše je za rekordní cenu necelých 640 milionů korun v nabídce? Podívali jsme se dovnitř!

Barokní budova Invalidovny je jedním z nejdražších objektů, které kdy v nabídce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových byly. Vzhledem k tomu, že se ale do aukce žádný zájemce nepřihlásil, je budoucnost areálu nadále nejistá. "Zájem projevil Národní památkový ústav, který ale musí ještě doplnit některé podstatné informace do dokumentace," popisuje současný stav Tereza Peprníková z oddělení komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Invalidovna byla vystavěna dle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera v první polovině 18. století, konkrétně mezi lety 1732 a 1737. Objekt má vnější rozměry 100x100 metrů, což je jen pouhá 1/9 z původně zamýšlené velikosti. Z důvodu nedostatku financí se totiž muselo během výstavby od původních smělejších představ odstoupit a invalidovna tak zůstala v podobě, v které ji známe nyní.

Invalidovna disponovala kromě ubikací pro invalidy vlastní kantýnou, mlýnem s pekárnou, jatkami, prádelnou, školkou, nemocnicí, hřbitovem, kasinem, palírnou vína i pivovarem. Na přilehlých pozemcích bývalí vojáci pěstovali zeleninu a chovali drobná hospodářská zvířata. V původních velkolepých plánech byl i kostel, ten nakonec v rámci úspor nahradila alespoň kaple uvnitř budovy. I její vybavení bylo velmi skromné, například oltář byl improvizovaně vyroben z vojenských pušek a nábojnic.

Svému účelu sloužila invalidovna takřka 200 let. Po první světové válce se zde léčil ze svých válečných zranění například známý český fotograf Josef Sudek. "Poslední invalidé zde sídlili až do roku 1935, kdy se odstěhovali do nově zřízené invalidovny v Hořicích v Podkrkonoší, a posléze zde bylo vojenské muzeum a také Vojenský historický archiv," popisuje Tereza Peprníková.

Související obsah

Po přestěhování Vojenského historického archivu do nové budovy zůstala invalidovna prázdná. Na první pohled opuštěný areál, kterému navíc příliš nepřidala povodeň v srpnu roku 2002, ale své využití nachází i v současnosti. Invalidovnu hojně využívají filmaři, natáčel se zde například oscarový Amadeus, Hellboy nebo Doktor Živago. Po povodních byla dokonce rekonstruována čelní fasáda budovy směrem k Sokolovské ulici.

Ačkoliv se do srpnové aukce nikdo nepřihlásil, nic není ještě ztraceno. Pokud jednání s Národním památkovým ústavem dojdou do zdárného konce, chodby památkově chráněné invalidovny znovu ožijí.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz