Slovanská epopej

Slovanská epopej se vrátí na Moravu! Ale za určitých podmínek

Muchova Slovanská epopej se zřejmě opět podívá do Moravského Krumlova, odkud ji po dlouhých tahanicích v roce 2012 odvezli do hlavního města. Praha je ochotná epopej půjčit za předpokladu, že kontrola zámku v Moravském Krumlově, kde má být epopej vystavena, dopadne dobře.

Když pražská galerie odvážela Muchovu epopej, kterou obyvatelé Krumlova zachránili před zničením, budilo to velké emoce. Nikdo už nedoufal, že obří plátna se někdy vrátí zpět. Město přišlo o největší lákadlo pro turisty a Muchovo veledílo bylo provizorně vystaveno v pražském Veletržním paláci.

Epopej čeká turné po světě, pak by se ale mohla zpět do Moravského Krumlova alespoň na čas vrátit. Zástupci pražské městské galerie provedou na zámku kontrolu, aby měli jistotu, že dílo nebude poškozeno vystavením v nevhodných prostorách. Pak by měli epopej znovu přivézt na Moravu.

Související obsah

V Praze mezitím musejí vymyslet, kam dílo definitivně umístí. Sám Mucha měl podmínku, že se pro plátna postaví důstojná výstavní síň v Praze.
 

Primátorka Krnáčová zatím konkrétní místo nezná, ale uvažuje se hned o třech různých lokalitách. Podle jednoho z návrhů by dílo mohlo skončit v bunkru na Letné.

Josef Svoboda/ lud

K tématu Slovanská epopej

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz