Domácí

Češi přispívají i po své smrti. Organizace vybraly miliony

Češi stále častěji pomáhají dobročinným organizacím i po smrti. Neziskové organizace v posledních letech získávají díky darům ze závětí ročně miliony korun. A letošní rok je rekordní.

Paní Hana přispívá pravidelně na dobročinnost a chce pomáhat i po smrti. Proto v závěti odkázala část majetku neziskové organizaci. "Jedná se o finanční částku. Rodině to nevadí, s rodinou jsem to probrala samozřejmě, přijde mi to jako logické zakončení toho mého celoživotního postoje," vysvětluje své rozhodnutí paní Hana.

Celé své jmění rozdala v závěti dobročinným organizacím letos žena z Brna, která zemřela bez příbuzných. "Dar ve výši 700 tisíc korun byl rozdělený mezi 8 neziskových organizací," popsal mluvčí kampaně Závěť pomáhá Jan Gregor.

A případů je mnohem více. Muž (45) tento rok odkázal veškerý svůj majetek zase deseti neziskovým organizacím pečujícím o různé druhy zvířat. Devadesát tisíc korun odkázaných v závěti důchodce zachránilo před lety chátrající barokní kapli v Mladé Vožici na jihu Čech. "Nevěděla jsem o tom. Nejen já, ale i členové sdružení jsme z toho byli velice šokováni," popsala své překvapení Hana Trejbalová ze Sdružení občanů Mladovožicka.

Související obsah

Lidí, kteří chtějí pomáhat i po smrti, v Česku přibývá a to právě těch, kteří ani nemají závratné jmění. V závětích odkazují na dobročinnost peníze a nemovitosti, ale i umělecké předměty, šperky nebo třeba knihy. Právě obrovský knižní dar ze závěti dostala v létě i liberecká knihovna. Celkem šlo o 1700 knih z Německa. "Dohromady ta váha činila asi dvě tuny. Dar takové velikosti jsme do knihovny asi zatím neobdrželi," popsala ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

To, že přibývá darů ze závěti na dobročinnost, potvrzuje i koalice, která sdružuje 25 českých neziskových organizací. Ty zatím letos takto dostaly dosud rekordní sumu. "Dokázali bychom to odhadnout na více jak 30 milionů korun," přiblížil Gregor.

Související obsah

Pokud totiž člověk zemře bez dědice a nesepíše závěť, jeho majetek dostane stát. Podle úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových takto propadlo loni státu přes 270 milionů korun.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz