Prezident

Článek Hitler - gentleman opravdu existuje! Všechno je ale jinak

Článek o Hitlerovi jako gentlemanovi opravdu vyšel, s českým novinářem Ferdinandem Peroutkou ale nemá nic společného a ani nevyšel v Přítomnosti. Byl publikován v Rudém právu v roce 1937.

Článek o Hitlerovi, kvůli kterému prezident Miloš Zeman několik dlouhých měsíců čelí tvrdé kritice a za jehož nalezení dokonce nabízel 100 tisíc korun, opravdu existuje. Všechno je ale trochu jinak, než hlava státu tvrdila. Přesněji řečeno - nesedí noviny, autor ani rok.

Na existenci článku upozornil deník Právo. Zatímco prezident tvrdil, že Peroutkův článek vyšel v roce 1936 někde vlevo dole v Přítomnosti, o Hitlerovi - gentlemanovi se psalo v Rudém právu v roce 1937.

Zatímco Zeman článek v projevu k výročí osvobození Osvětimi použil článek, aby poukázal na "fascinaci intelektuálů zrůdným učením", tenhle článek je jiného ražení. Nejenže Hitlera nevychvaluje, ale navíc odsuzuje útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, informuje Právo.

Související obsah

"Na text jsem náhodou narazil už před mnoha měsíci v Národním archivu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl deníku přední historik Jan Galandauer (80). "Nafotil jsem si text, jen pro zajímavost. Jenže s technikou moc neumím a snímek si kamsi založil,“ dodal.

Teď ovšem znovu vyplul na povrch a Galandauer doufá, že prezident mu opravdu vypsanou odměnu 100 tisíc korun dá. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka je "nález článku zajímavou indicií", protože "právě politiku agrárníků za druhé republiky F. Peroutka artikuloval". Není však prý ničím zásadním. "Nemohu za to, že čeští novináři nerozumí historii a myslí si, že na základě tohoto článku dosáhli nějakého zásadního a závěrečného sdělení," řekl mluvčí.

Článek Hitler - gentleman podle Práva vyšel jako reakce na předchozí článek Venkova, který v úvodníku popsal vojenský sjezd v Berlíně očima československých legionářů, kteří na něj byli pozváni a kteří se setkali i se samotným Adolfem Hitlerem, jehož označili za příjemného muže bez zájmu rozpoutat válku, neboť by pro Evropu "znamenala naprosté zničení kultury".

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Prezident

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz