Domácí

To bude podívaná! Oblohu prozaří meteorické roje! Kdy budou vidět?

Milovníci noční oblohy budou mít během října žně. Nebe během jediného měsíce zaplní hned dva meteorické roje. První z nich se objeví už tento týden, druhý za další dva týdny. Nenechte si ujít mimořádnou nebeskou podívanou, kterou lze pozorovat pouhým okem.

Už v pátek by mělo být možné pozorovat průlet Drakonidů, tedy meteorického roje, který zdánlivě vylétá ze souhvězdí Draka. Ve skutečnosti se jedná o materiál z komety 21P/Giacobini-Zinner. I když se vrchol očekává v pátek, i v sobotu by mělo být podle portálu Earthsky možné zahlédnout poměrně slušný počet Drakonidů.

Tento meteorický roj je neobvyklý dobou, kdy je vhodné ho pozorovat. Místo toho, aby se objevovaly až před úsvitem, Drakonidy je nejlépe vidět už po západu slunce. I když se tento roj obvykle nevyznačuje nijak zvlášť velkým počtem průletů, v roce 2011 se drak probudil a nabídl úžasnou podívanou.

Druhým rojem, který bude během října možné spatřit, jsou Orionidy. Jak už jméno napovídá, roj zdánlivě vychází ze souhvězdí Oriona. V tomto případě je pro astronomy mnohem těžší určit vrchol roje, aktivita začíná už 15. října a končí kolem 29. října, největší frekvence v letošním roce bude kolem 22. října, nicméně viditelnost nejspíš sníží svit Měsíce.

Související obsah

Tento roj je známý také díky své mateřské kometě, jedná se o částice, které za sebou zanechává Halleyova kometa (1P/Halley).

Orionidy se obvykle nejlépe pozorují v noci před úsvitem, frekvence průletů se často začíná stupňovat už po půlnoci. Díky tomu, že vnikají do atmosféry poměrně velkou rychlostí, zanechávají za sebou Orionidy poměrně výraznou stopu.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz