Zahraničí

Máte účet u Yahoo? Tajná služba o vás možná ví víc, než si myslíte!

Máte účet u Yahoo? Tajná služba o vás možná ví víc, než si myslíte!
Zdroj: Profimedia

Americká společnost Yahoo! měla podle všeho na pokyn tajných služeb prohledávat příchozí elektronickou poštu uživatelů služby Yahoo Mail, kterou využívájí stovky milionů uživatelů. S informací přišla zpravodajská agentura Reuters.

Informaci o tom, že Yahoo na pokyn NSA nebo FBI prohledávala od dubna 2015 emaily svých klientů, potvrdily celkem čtyři zdroje pracující ve firmě. Službu Yahoo Mail přitom využívají stovky milionů uživatelů, sledovat jejich elektronickou komunikaci v reálném čase je neuvěřitelně náročný úkol.

Vláda požadovala, aby společnost kontrolovala veškerou příchozí poštu a hledala konkrétní informace. Podle portálu Washingtonpost není jasné, jaké informace agentury požadovaly, ani se neví, jaká data společnost Yahoo poskytla.

To, že se výkonná ředitelka společnosti Marissa Mayerová rozhodla neodmítnout žádost bezpečnostních služeb, vedlo podle portálu Washington post k rezignaci minimálně dvou vysoce postavených zaměstnanců. Výpověď dal například bývalý šéf informační bezpečnosti Alex Stamos, který nyní pracuje pro společnost Facebook.

Související obsah

"Yahoo je společnost dodržující zákony a řídí se normami Spojených států," stojí ve velmi krátkém vyjádření společnosti pro agenturu Reuters. Stamos odmítl celou situaci komentovat.

Podle expertů je možné, že tajná služba požádala o informace také další společnosti, největší Google a Microsoft ale podle jejich vyjádření podobnou žádost neobdržely.

Související obsah

"Nikdy jsme takovou žádost nedostali, ale pokud by se tak stalo, naše odpověď by byla jednoduchá: Ani náhodou," uvedl pro Reuters mluvčí společnosti Google. Mluvčí společnosti Microsoft reagoval takto: "Naše společnost se nikdy nezabývala tajným skenováním emailového provozu, jak bylo ohlášeno o společnosti Yahoo."
 

klma, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz