Počasí

PŘEDPOVĚĎ NA ZIMU: Čeká nás arktické počasí nebo jen déšť?

PŘEDPOVĚĎ NA ZIMU: Čeká nás arktické počasí nebo jen déšť?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Zima už pomalu klepe na dveře a každého zajímá, jestli nás letos čeká mírné počasí nebo kruté mrazy. Britští meteorologové proto vydali předpověď na zimu pro většinu Evropy.

"Bouřky postupující napříč severním Atlantikem budou letos v zimě ovlivňovat počasí v západní a střední Evropě. Zima by tady měla být bouřlivá a deštivá. Naopak ve východní Evropě bude zima zpočátku klidná a mírná, ve druhé polovině období se ale přižene skutečně studené počasí," tvrdí meteorolog ze společnosti Accuweather.com Eric Leister.

Zdroj: AccuWeather.com

Západní Evropa

Velmi chladný vzduch začne do Evropy proudit v polovině října a může s sebou přinést i silný vítr. Bouře budou od Atlantiku postupovat na sever a ovlivní počasí především ve Francii, Belgii, Nizozemí a Německu. Silný vítr meteorologové očekávají především v Belgii, Nizozemí a středním a severním Německu.

"Ničivé vichřice zasáhnou největší silou Brusel, Amsterdam a Hamburk. Bouře tady očekáváme nejčastěji během ledna a února, v severní Evropě se mohou objevit už v průběhu listopadu," dodal Leister.

V prosinci zasáhnou bouřky Francii, ty se s ještě větší intenzitou vrátí v únoru a březnu. "Bouřky bude doprovázet silný vítr a déšť a mohou vyvolat i záplavy. V lednu a únoru mohou zasáhnout i jižní Německo," říká meteorolog. 

Související obsah

Jižní Evropa

Mírné počasí bude letos v zimě dominovat v severním Španělsku, jižní Francii a Itálii. V druhé polovině období ale mohou přibývat srážky a hrozí i záplavy. V Pyrenejích a Kantáberském pohoří ve Španělsku může vlivem silného deště dojít i k sesuvům půdy. Ve vyšších nadmořských výškách může sněžit.

Jihu Španělska a Portugalsku se ale srážky vyhnou a bude tady nadále panovat sucho, které země sužovalo v létě. Podle meteorologů ovlivní dlouhotrvající sucho také úrodu pro příští rok.

Celkově bude zima v prosinci na jihu a západě Evropy mírná s nadprůměrnými teplotami, od ledna ve vyšších polohách se sněhem. Zatímco v nížinách bude spíše pršet, zimní střediska zasype sníh a lze očekávat i delší lyžařskou sezónu.

Podobné bude počasí i v Itálii, zpočátku období tady meteorologové očekávají déšť, a to především v severní části země. V druhé polovině zimy vystřídá dešťové srážky sníh. 

Naopak na Balkánském poloostrově budou na srážky čekat zbytečně, zima tady bude teplá a suchá. Bouřky, které budou řádit na západě Evropy, se na jihovýchod vůbec nedostanou a nehrozí tady ani záplavy. Sněžit by mělo jen na horách. Teploty budou po celou zimu nadprůměrné.

Související obsah

Východní Evropa a Česko

Oblasti od Slovenska přes Ukrajinu až po Pobaltí se letos budou muset potýkat s arktickou zimou. Začátek zimy sice bude mírný, druhá polovina období ale bude mrazivá a přinese s sebou sníh. "Nedá se ale očekávat, že by sněhová pokrývka vydržela příliš dlouho," zakončil meteorolog.

Zajímavý je pohled na Českou republiku. Podle britských meteorologů se totiž právě u nás bude počasí lámat. Zatímco na západním území republiky bude spíše deštivo, Morava a Slezsko by měly zažít opravdovou zimu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

V Mexiku patří k nejsledovanějším pořadům počasí. Až uvidíte moderátorku, hned pochopíte!

GALERIE: Další potvrzení, že se mění charakter počasí. Obyvatele Evropy překvapila polární záře!

mom, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz